fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zełenski podpisał ustawę o impeachmencie

AFP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o specjalnej procedurze odwoływania głowy państwa ze stanowiska.

Ukraiński parlament uchwalił ustawę 10 września. Decyzję poparło 245 deputowanych, przy niezbędnym minimum 226.

Ustawa przewiduje specjalną procedurę usuwania prezydenta Ukrainy ze stanowiska -  tylko w przypadku zdrady lub innej przestępczości. Procedura impeachmentu może zostać wszczęta przez konstytucyjną większość deputowanych.

Po podjęciu decyzji w sprawie zarzutów wobec prezydenta, Rada Najwyższa będzie musiała zwrócić się do ukraińskiego Sądu Konstytucyjnego, by ten wydał opinię na temat przestrzegania procedury dotyczącej dochodzenia i przeglądu sprawy impeachmentu. Osobny wniosek zostanie skierowany do Sądu Najwyższego, który sprawdzi, czy przestępstwa, o które oskarżany jest prezydent, wypełniają przepisy dotyczące zdrady bądź zawierają się w katalogu pozostałych możliwych wykroczeń.

Dopiero akceptacja Sądu Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego będzie pozwalała na podjęcie decyzji o impeachmencie zgodnie z prawem. Za usunięciem prezydenta będzie musiało zagłosować trzy czwarte konstytucyjnego składu Rady Najwyższej.

Ustawa przewiduje również, że jeśli w Radzie Najwyższej nie znajdzie się wystarczająca większość do odsunięcia prezydenta ze stanowiska, marszałek izby w imieniu parlamentu będzie musiał przeprosić głowę państwa.

Źródło: rp.pl/ Ukrinform
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA