fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Andrzej Duda w USA. Minister: Trump przygotował niespodziankę

AFP
Prezydent Andrzej Duda przebywa w USA, gdzie z prezydentem USA Donaldem Trumpem ma podpisać umowę o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Jak wcześniej ustaliła "Rzeczpospolita", porozumienie o finansowaniu obecności armii USA w Polsce jest dla naszego kraju korzystne.

Spotkanie prezydentów w Białym Domu ma rozpocząć się o godz. 18.00 czasu polskiego. Rozmowy par prezydenckich odbędą się w Gabinecie Owalnym. Zaplanowano także rozmowy delegacji. Po godz. 20 prezydenci mają spotkać się z dziennikarzami. Wieczorem odbędzie się przyjęcie, które prezydent USA wraz z małżonką wydadzą z okazji wizyty polskiej pary prezydenckiej.

Szczegóły po podpisaniu

Rozmawiając z dziennikarzami w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oświadczył, że szczegóły porozumienia zostały zaakceptowane przez obu prezydentów. - Porozumienie zawiera wszystkie komponenty niezbędne do tego, żeby mówić o jakościowej i ilościowej zmianie, jeśli chodzi o obecność wojsk amerykańskich w Polsce; w ramach NATO, dla potrzeb regionu, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa naszego kraju - mówił Szczerski.

- Wszystkie szczegóły porozumienia będą ogłoszone w momencie podpisania go przez obu prezydentów. Dzisiaj w Białym Domu to się wydarzy - dodał. Jak stwierdził, Polska i USA podpiszą w Waszyngtonie także umowy dotyczące współpracy w kwestii spraw wewnętrznych oraz energetycznych.

Przelot F-35? "Byłby to duży gest"

Szef gabinetu prezydenta odniósł się też do możliwego przelotu myśliwców F-35 nad Białym Domem. - Jesteśmy poinformowani, że pan prezydent Trump przygotował dla polskiej pary prezydenckiej specjalną niespodziankę - przyznał Szczerski. - Gdyby rzeczywiście miałby to być przelot F-35 nad Białym Domem to byłby to rzeczywiście bardzo duży gest i duży wyjątek, dlatego że samoloty od czasu 11 września w zasadzie nie latają nad Waszyngtonem - ocenił. - Zobaczymy. Niespodzianka ma to do siebie, że jest niespodziewana - zakończył.

Ustalenia "Rzeczpospolitej"

O polsko-amerykańskim porozumieniu już wcześniej pisała "Rzeczpospolita". "Ostatecznie ustalono, że Polska przekaże jednorazowo mniej niż 2 mld USD na modernizację poligonów i infrastruktury wojskowej, z której będą korzystali Amerykanie" - czytamy w tekście.

Jak pisała "Rzeczpospolita", techniczne porozumienie określające wszystkie szczegóły amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce ma zostać podpisane między MON i Pentagonem w najbliższych miesiącach, najpewniej przed obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 1 września, w których miałby uczestniczyć prezydent Trump. Byłby to finał czterech lat starań resortu obrony.

Ostatni raz polska para prezydencka gościła w Białym Domu we wrześniu 2018 r.1

Źródło: rp.pl, TVN24, TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA