fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

UE znalazła dyplomatę, który ma przekonać Maduro do rezygnacji

AFP
UE wyznaczyła hiszpańsko-urugwajskiego byłego bankiera i dyplomatę, Enrique Iglesiasa, do roli doradcy, który ma pomóc w zakończeniu kryzysu w Wenezueli. To element intensyfikowanych przez Brukselę działań dyplomatycznych, które mają doprowadzić do przyspieszonych wyborów w pogrążonym w kryzysie politycznym i ekonomicznym kraju - informuje Reuters.

UE, która stoi na czele międzynarodowej grupy kryzysowej do której należą też kraje Ameryki Południowej, ma nadzieję, iż Enrique Iglesias znajdzie sposób, by przekonać Nicolasa Maduro, nieuznawanego przez USA i wiele krajów Unii prezydenta Wenezueli, do ustąpienia oraz rozpisania wolnych i sprawiedliwych wyborów.

Maduro kontroluje instytucje państwowe w Wenezueli, cieszy się również poparciem wojska, ale Juan Guaido, lider opozycji, który 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem, cieszy się uznaniem ze strony USA i 50 innych krajów świata.

Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w poważnym kryzysie gospodarczym związanym ze spadkiem cen ropy na światowych rynkach.

Iglesias, były minister spraw zagranicznych Urugwaju i były prezes Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju jest postrzegany przez dyplomatów jako osoba, która ma kontakty i wiedze o temat tego, jak rozmawiać zarówno z Maduro, jak i z Guaido oraz innymi środowiskami politycznymi w Wenezueli.

Reuters przypomina, że w Waszyngtonie polityczni komentatorzy spekulują, iż prezydent Donald Trump może rozważać opcje militarne w związku z kryzysem w Wenezueli. USA nałożyły już na Caracas sankcje ekonomiczne i wywierają na Maduro silną presję dyplomatyczną. Maduro cieszy się jednak poparciem Rosji i Chin.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA