fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA oferują nagrodę za odcięcie Hezbollahu od pieniędzy

www.michaeltotten.com/archives/001350.html
W ramach programu Nagrody za Sprawiedliwość (Rewards for Justice) Departament Stanu USA oferuje do 10 mln dolarów nagrody za informacje, które pomogą w zahamowaniu finansowania dla Hezbollahu.

Hezbollah (Partia Boga) to libańska partia islamskich szyitów, która została utworzona w roku 1982. Hezbollah jest powiązany z Iranem, który ma finansować jego działalność.

W 2006 roku uprowadzenie przez Hezbollah dwóch izraelskich żołnierzy doprowadziło do konfliktu zbrojnego między Izraelem a Libanem.

Ogłoszenie przez Waszyngton nagrody za pomoc w zdestabilizowaniu finansów Hezbollahu zbiega się w czasie z wyrażanymi przez USA obawami, iż Hezbollah odgrywa coraz większą rolę w libańskim rządzie.

W ostatnich latach bojownicy Hezbollahu brali udział m.in. w wojnie domowej w Syrii, gdzie walczyli wraz z irańskimi siłami po stronie prezydenta tego kraju, Baszara el-Asada. Cele związane z Hezbollahem w Syrii były regularnie atakowane przez izraelskie lotnictwo. Izrael obawia się, że Hezbollah i Iran chcą stworzyć w Syrii przyczółek, który w przyszłości mógłby posłużyć do ataku na Izrael.

Źródło: reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA