fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Maduro: Wenezuela przyjmie pomoc humanitarną

AFP
Wenezuela jest gotowa przyjmować pomoc humanitarną jeśli jej dostarczanie jest koordynowane przez legalny rząd Republiki Boliwariańskiej (oficjalna nazwa kraju to Boliwariańska Republika Wenezueli - red.) - oświadczył w środę prezydent Wenezueli Nicolas Maduro.

- W porozumieniu z konstytucyjnie legitymizowanym rządem Wenezueli, na czele którego stoję, każda pomoc humanitarna jest mile widziana - oświadczył Maduro.

CNN informował wcześniej, że pierwszy samolot Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z pomocą humanitarną przyleciał do Caracas z Panamy 10 kwietnia.

Wenezuela od lat pogrążona jest w poważnym kryzysie gospodarczym spowodowanym spadkiem cen ropy na światowych rynkach i uzależnieniem wenezuelskiego państwa dobrobytu od zysków z eksportu ropy.

Od początku 2019 roku kryzysowi gospodarczemu towarzyszy kryzys polityczny - kraj ma de facto dwóch prezydentów - Maduro, i lidera opozycji, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Juana Guaido, który ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem - i został uznany za prezydenta przez USA, większość krajów Ameryki Południowej, a także wiele krajów europejskich (w tym Polskę).

Maduro przez tygodnie blokował dostarczenie Wenezueli pomocy humanitarnej, której wpuszczenia do kraju domagał się Guaido. Zdaniem Maduro dostarczenie tej pomocy - pochodzącej głównie z USA - miało być pretekstem do mieszania się w wewnętrzne sprawy kraju. Uznawany m.in. przez Rosję i Chiny prezydent przekonywał też, że sytuacja Wenezueli nie jest na tyle poważna, by kraj potrzebował tego rodzaju pomocy.

W związku z kryzysem w Wenezueli z kraju w ciągu kilku ostatnich lat wyemigrowało ok. 3 mln osób. Od marca pojawiły się problemy z regularnymi dostawami prądu do mieszkańców kraju - najdłuższy blackout trwał sześć dni i objął niemal całe terytorium Wenezueli.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA