fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Koniec corocznych ćwiczeń armii USA i Korei Płd.?

US DOD
Armia USA przygotowuje się do ogłoszenia, że nie będzie już przeprowadzać dorocznych, zakrojonych na szeroką skalę wspólnych ćwiczeń z Koreą Południową, które odbywały się wiosną - twierdzi dwóch przedstawicieli Pentagonu.

Duże ćwiczenia amerykańsko-południowokoreańskie mają zostać zakończone w ramach działań administracji Trumpa zmierzających do złagodzenia napięć w relacjach Waszyngtonu z Pjongjangiem - twierdzą przedstawiciele Pentagonu.

Ćwiczenia - przeprowadzane pod kryptonimem Key Resolve i Foal Eagle zostaną zastąpione mniejszymi, zadaniowymi ćwiczeniami.

Od momentu objęcia stanowiska, prezydent Donald Trump wielokrotnie skarżył się na zbyt kosztowne, przeprowadzane na dużą skalę ćwiczenia wojskowe uznając, iż wiążą się one ze zbyt dużym obciążeniem finansowym dla USA.

Celem ćwiczeń organizowanych wspólnie przez USA i Koreę Południową jest odstraszanie północnokoreańskiego reżimu i podtrzymywanie gotowości bojowej jednostek obu armii w obliczu zagrożenia z północy.

Przedstawiciel Pentagonu podkreślił, że dowództwo amerykańskiej armii pracuje obecnie nad tym w jaki sposób sprawić, by ćwiczenia na mniejszą skalę podtrzymywały gotowość bojową w takim samym stopniu.

Po zakończonym niepowodzeniem szczycie z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Hanoi, Trump powiedział, że doroczne ćwiczenia z udziałem wojsk USA i Korei Południowej są "bardzo, bardzo drogie", a rząd w Seulu "powinien więcej za nie płacić".

Już po pierwszym szczycie z udziałem Kima i Trumpa w Singapurze, w czerwcu 2018 roku, Trump zapowiadał zawieszenie dużych, wspólnych ćwiczeń z Koreą Południową.

Źródło: NBC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA