fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kazachstan: Sąd uniewinnił opozycjonistkę, sędzia bez pracy

Facebook
Prezes sądu miejskiego w Aktau w zachodnim Kazachstanie, Malik Kenzhaliev, został zwolniony z pracy, po tym jak w jego sądzie zapadł wyrok uniewinniający dla opozycjonistki w głośnej sprawie - informuje Radio Wolna Europa.

Sąd regionalny w obwodzie mangystauskim poinformował 11 lutego, że Kenzhaliev został zwolniony za naruszenie praw pracowników, których zatrudnił do budowy domku letniskowego na wybrzeżu Morza Kaspijskiego, ale nie zapłacił im uzgodnionej sumy pieniędzy.

Tymczasem Kenzhaliev przekonuje, że jego sprawa ma charakter polityczny. Oskarża też sąd regionalny i Sąd Najwyższy, a także Narodowy Komitet Bezpieczeństwa i policję o wywieranie nacisków na niego i jego kolegów.

W nagraniu umieszczonym na Facebooku Kenzhaliev przekonuje, że został zwolniony po tym jak sędzia jego sądu, Gulnar Baiturova, uniewinniła Aigul Aqberdievę w sprawie dotyczącej wpisów oskarżonej na Facebooku.

Kenzhaliev twierdzi też, że policja w Aktau nie pozwoliła mu zorganizować konferencji prasowej w tamtejszym hotelu legitymując i przesłuchując ludzi, którzy przybyli na konferencję.

Sędzia wezwał organizację broniące praw człowieka, UE, USA i Kanadę, aby pomogły jemu i jego kolegom i zapewniły im ochronę prawną.

39-letnia Aqberdieva została uniewinniona 6 lutego. Oskarżono ją o umieszczenie wpisów na kanałach mediów społecznościowych należących do zdelegalizowanego ugrupowania Demokratyczny Wybór Kazachstanu (DVK), wzywającego do "siłowego obalenia rządu".

Mąż Aqberdievej, za te same zarzuty, usłyszał wyrok trzech lat więzienia.

Ani żona, ani mąż nie przyznawali się do winy nazywając swój proces politycznym.

DVK zostało zdelegalizowane w marcu 2018 roku pod zarzutem działalności ekstremistycznej. Ruch został wcześniej stworzony przez bankiera, Mukhtara Ablyazova, krytyka prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. 

W listopadzie żyjący na emigracji Ablyazov został skazany in absentia na dożywocie przez sąd w Kazachstanie za morderstwo. Mężczyzna nie przyznaje się do winy, twierdzi, że wyrok ma polityczny charakter.

Źródło: rferl.org
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA