fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turecki polityk: Francja powinna odpowiedzieć za zbrodnie w Afryce

AFP
Francuskie władze powinny odpowiedzieć za naruszenia praw człowieka i morderstwa, jakich dopuszczały się w Afryce, od Kamerunu po Algierię - oświadczył Omer Celik, rzecznik rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

- Zmierzenie się z historią jest kluczowe dla Francji - powiedział Celik przed posiedzeniem komitetu wykonawczego partii rządzącej Turcją.

- Francja powinna odpowiedzieć przed sądem za działania naruszające prawa człowieka i zabójstwa dokonywane przez francuskie władze od Kamerunu po Algierię - dodał rzecznik Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

- Jest tragiczne, że (Emmanuel Macron) mówi o mierzeniu się z historią. Mierzenie się z historią musi oznaczać coś innego we Francji - dodał.

- Podczas gdy zbrodnie popełniane przez francuskie władze są oczywiste, ukrywanie się za sformułowaniem "mierzenie się z historią" jest wynikiem lobby wspierającego podejście Macrona, który mierzy się z politycznym zamętem - ocenił Celik odnosząc się do wpisów prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, na temat rzezi Ormian z 1915 roku, do której doszło w Turcji.

W ubiegłym tygodniu Macron ogłosił, że 24 kwietnia będzie dniem upamiętnienia rzezi Ormian w Turcji w czasie I wojny światowej.

Turcja nie uznaje wydarzeń z lat 1915-1917 za zaplanowane ludobójstwo opisując je jako "obustronną tragedię".

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA