fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Iran ma nowy okręt podwodny. "Osiągnęliśmy samodzielność"

AFP
Iran poinformował o zwodowaniu nowego okrętu podwodnego, według deklaracji zdolnego do wystrzeliwania pocisków manewrujących.

Informację o zwodowaniu okrętu podała państwowa telewizja z Iranu. Zachodnie agencje podkreślają, że to kolejna odsłona napięć między tym krajem a Stanami Zjednoczonymi.

Uroczystość zwodowania, z osobistym udziałem prezydenta Hassana Rouhaniego, odbyła się w południowym portowym mieście Bandar Abbas.

- Dziś Islamska Republika Iranu jest w pełni samodzielna na lądzie, w powietrzu i na morzu - powiedział Rouhani. - Nasze siły militarne mają za zadanie obronę naszych interesów i nigdy nie próbowaliśmy atakować żadnego kraju - podkreślił.

Nowy okręt podwodny to pierwsza w historii Iranu łódź klasy średniej, wypełniająca lukę między lekką klasą Ghadira a ciężkimi łodziami podwodnymi klasy Kilo.

Blisko 600-tonowy okręt podwodny wyposażony jest w torpedy i miny morskie, a także w pociski samosterujące. Może działać nawet 200 metrów pod poziomem morza przez okres do 35 dni.

Prezydent Rouhani powiedział, że "presja ze strony wrogów, wojna (Iran-Irak) i sankcje" nałożone na jego państwo były zachętą dla Teheranu do wysiłków na rzecz zapewnienia sobie samowystarczalności w przemyśle zbrojeniowym. - Może nie mielibyśmy takiej motywacji do industrializacji naszego sektora obronnego, gdyby Iran mógł po prostu kupić potrzebną broń - stwierdził.

W ceremonii wzięli udział najważniejsi ministrowie Iranu.

Źródło: rp.pl / AFP
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA