fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Chiny apelują: Nie mieszać się w sprawy Wenezueli

AFP
W związku z sytuacją w Wenezueli Chiny oświadczyły, że sprzeciwiają się zewnętrznemu mieszaniu się w sprawy Wenezueli i wyraziły wsparcie dla działań władz Wenezueli w obronie niepodległości i stabilności - informuje Reuters.

Chiny zajęły stanowisko w związku z poważnym kryzysem politycznym, do którego doszło po tym jak przywódca opozycji, Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem, zyskując wsparcie Waszyngtonu, co doprowadziło do zerwania przez nieuznawanego przez Guaido prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro, relacji dyplomatycznych z USA. W całej Wenezueli doszło do demonstracji i starć, w których miało zginąć co najmniej siedem osób.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying wezwała wszystkie strony konfliktu wewnętrznego w Wenezueli do spokoju i szukania pokojowego rozwiązania.

- Chiny wspierają starania wenezuelskiego rządu zmierzające do ochrony suwerenności, niepodległości i stabilności kraju - powiedziała Hua na konferencji prasowej w Pekinie.

- Chcemy podkreślić, że zewnętrzne sankcje i mieszanie się (w sprawy kraju) czynią sytuację bardziej skomplikowaną i nie pomagają w rozwiązaniu rzeczywistych problemów - dodała rzeczniczka MSZ Chin.

Chiny udzieliły Wenezueli ponad 50 mld dolarów kredytów w ciągu ostatniej dekady, pozyskując w zamian za nie ropę z Wenezueli.

Wenezuela od kilku lat pogrążana jest w potężnym kryzysie gospodarczym wywołanym spadkiem cen ropy na światowych rynkach. Maduro wobec protestów opozycji przeciwko jego rządom pozbawił zdominowane przez opozycję Zgromadzenie Narodowe (parlament) większości kompetencji, przekazując ją obsadzonej przez osoby związane z obecną władzą kraju Konstytuancie.

W związku z kryzysem gospodarczym z Wenezueli od 2015 roku wyjechało nawet ok. 3 mln osób.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA