fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Erdogan tłumaczy Trumpowi: Sądy są niezależne

AFP
Decyzja tureckiego sądu, który wydał wyrok ws. amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, a jednocześnie zdecydował o wypuszczeniu go na wolność zaliczając mu w poczet kary czas spędzony w areszcie, była bezstronna - podkreślił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan we wpisie na Twitterze skierowanym do Donalda Trumpa.

Brunson, pastor z Karoliny Północnej, mieszkał w Turcji od 20 lat. Został aresztowany dwa lata temu pod zarzutem związków z kurdyjskimi bojówkami i zwolennikami Fethullaha Gulena, którego Turcja oskarża za to, iż ten przebywający na emigracji w USA były współpracownik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana stoi za nieudaną próbą zbrojnego zamachu stanu w lipcu 2016 roku.

Spór o Brunsona doprowadził m.in. do nałożenia na Turcję nowych ceł przez USA.

Trump komentując wypuszczenie Brunsona z więzienia napisał na Twitterze m.in. że "dziękuje prezydentowi Erdoganowi za jego pomoc". W odpowiedzi Erdogan napisał, że "jak zawsze podkreślał tureckie sądownictwo podejmuje bezstronne decyzje".

Prezydent Turcji dodał, iż ma nadzieję, że USA i Turcja będą nadal współpracować jak przystało na sojuszników dodając, że oba kraje prowadzą "wspólne działania przeciwko grupom terrorystycznym, w szczególności Kurdyjskiej Partii Pracujących, Daesh i FETO (to organizacja związana z Fethullagem Gulenem)".

Trump pisząc o zwolnieniu Brunsona podkreślał jednocześnie, iż choć USA doceniają gest Turcji, to jednak nie jest on efektem żadnego porozumienia zawartego między Waszyngtonem a Ankarą.

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA