fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Gdzie jest szef Interpolu? Oficjalne pytanie do Chin

AFP
Interpol poprosił oficjalnie Chiny o wyjaśnienie sytuacji szefa Interpolu, Meng Hongweia, z którym od tygodnia nie sposób jest nawiązać kontaktu - informuje Reuters.

- Interpol zażądał oficjalnymi kanałami wyjaśnienia ze strony władz Chin statusu prezydenta Interpolu Menga Hongweia - poinformował Stock, który obecnie zastępuje nieobecnego szefa międzynarodowej policji.

- Sekretariat Generalny Interpolu oczekuje na oficjalną odpowiedź władz Chin, która odniesie się do obaw co do dobrostanu prezydenta - dodał Stock.

Meng Hongwei zaginął po zeszłotygodniowej podróży do swojego kraju - Chin. Jak podają francuskie media 64-letni Meng Hongwei mieszka w Lyonie z żoną i dziećmi. Rodzina nie miała z nim kontaktu od momentu wyjazdu. Meng Hongwei został wybrany na przewodniczącego Interpolu w listopadzie 2016 r.

Meng Hongwei w formacjach policyjnych służył od 1972 r., a trzy lata później został członkiem Komunistycznej Partii Chin. W trakcie swojej kariery pełnił m.in. funkcje dyrektora generalnego departamentu kontroli ruchu drogowego, wiceprzewodniczącego Narodowej Komisji Kontroli Narkotyków, dyrektora Narodowego Biura Antyterrorystycznego i asystenta ministra. Od 2004 r. do 2013 r. był wiceministrem bezpieczeństwa publicznego ChRL, dyrektorem chińskiego krajowego biura Interpolu oraz wicedyrektorem milicji ludowej. Przed zostaniem szefem Interpolu kierował strażą przybrzeżną jako zastępca dyrektora administracji morskiej.

Hongwei jest pierwszym obywatelem Chin kierującym Interpolem.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA