fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Erdogan rezygnuje z inwestycji. I ostrzega bank centralny

AFP
Turcja zamraża nowe inwestycje rządowe - oświadczył prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan. Turecki rząd chce w ten sposób ograniczyć wydatki i zahamować dwucyfrową inflację po 15-letnim boomie budowlanym - pisze Reuters.

Słowa Erdogana, po tym jak turecki bank centralny podniósł stopy procentowe o rekordowe 6,25 punktu procentowego są wyraźnym sygnałem, że rząd zawiesi realizację zakrojonych na szeroką skalę inwestycji - budowy mostów, portów i linii kolejowych. Takie inwestycje były dotychczas elementem realizacji transformacji Turcji pod rządami Erdogana.

do ograniczenia wydatków i powstrzymania dwucyfrowej inflacji po 15-letnim boomie budowlanym podsycanym długiem.

Nie wiadomo jednak czy taki ruch obłaskawi inwestorów, którzy doprowadzili wcześniej do spadku kursu liry względem dolara o 40 procent.

Rynki finansowe od dawna wyrażały zaniepokojenie przejmowaniem przez Erdogana kontroli nad polityką monetarną co - zdaniem ekspertów - obniżało możliwości banku centralnego w zakresie walki z inflacją (obecnie wynosi ona w Turcji 18 proc.). Erdogan sam określał się jako "przeciwnik stóp procentowych".

Teraz jednak Erdogan oświadczył, że turecki rząd "nie planuje żadnych nowych inwestycji". - Mogą zdarzyć się wyjątkowe, niezbędne inwestycje, to inna sprawa - dodał.

Rząd ma zamiar ukończyć te inwestycje, które są ukończone w ponad 70 procentach. Pozostałe mają zostać zamrożone.

Reuters przypomina, że pod rządami Erdogana budowane jest m.in. trzecie lotnisko w Stambule, które - po otwarciu w październiku - ma być jednym z największych na świecie. Erdogan chce też zbudować 45 km kanał, który zmieni zachodnią część Stambułu w wyspę i będzie kosztował 16 mld dolarów.

Erdogan odniósł się jednocześnie do podniesienia przez bank centralny stóp procentowych. - Zobaczymy jakie będą wyniki tej niezależności. Obecnie, osobiście, jestem cierpliwy, ale moja cierpliwość ma granice, ponieważ nie możemy pozwolić na większy wyzysk - dodał.

 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA