fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Amerykańskie okręty w pobliżu Tajwanu

James E. Martin [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons
Dwa amerykańskie niszczyciele przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską w weekend - poinformował rzecznik prasowy amerykańskiej Floty Pacyfiku. Pojawianie się okrętów amerykańskich w tym rejonie nie jest mile widziane przez Chiny, które uważają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję.

Kapitan Charlie Brown, rzecznik Floty Pacyfiku podkreślił, że był to "rutynowy tranzyt po wodach międzynarodowych".

- Amerykańska marynarka wojenna używa tego szlaku do tranzytu okrętów między Morzem Południowochińskim a Morzem Wschodniochińskim od wielu lat - dodał kapitan Brown.

O tranzycie jako pierwsze poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu, które podało, że zidentyfikowało okręty przepływające przez Cieśninę Tajwańską. Okrętami tymi były niszczyciele USS Mustin i USS Benfold.

W oświadczeniu tajwańskiego ministerstwa obrony czytamy, że strona tajwańska monitorowała tranzyt.

Ostatni raz amerykańskie okręty przepływały przez Cieśninę Tajwańską w lipcu 2017 roku. Wówczas na wodach cieśniny pojawił się niszczyciel USS John S. McCain. Amerykański lotniskowiec ostatni raz płynął przez Cieśninę Tajwańską w 2007 roku.

Aktywność amerykańskiej marynarki wojennej w tym regionie to demonstracja gotowości do obrony swobody żeglugi, w którą - jak twierdzą Amerykanie - godzi Pekin zgłaszając roszczenia wobec Wysp Paracelskich i otaczających je wód. USA wspiera też Tajwan, który - według władz w Pekinie - jest zbuntowaną prowincją Państwa Środka.

Źródło: ABC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA