fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Putin: III wojna światowa będzie końcem cywilizacji

AFP
Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział w czasie dorocznej telekonferencji, w czasie której odpowiada na pytania zadawane mu przez Rosjan, że ostrzegał Europę od lat przed ryzykiem narzucania przez USA swoich regulacji innym krajom i teraz Europa płaci cenę za to, że go nie słuchała.

Putin porównał cła nałożone przez USA na stal i aluminium sprowadzane z Kanady, Meksyku i państw UE do sankcji ekonomicznych (takimi sankcjami jest objęta przez UE Rosja po aneksji Krymu i zaangażowanie się w konflikt we wschodniej Ukrainie).

- Wygląda na to, że nasi partnerzy uznali, iż to nigdy ich nie dotknie, ta kontrproduktywna polityka ograniczeń i sankcji. Ale teraz widzimy, że to się dzieje - mówił.

Wspominał przy tym swoje wystąpienie z Monachium z 2007 roku, kiedy mówił o ryzyku narzucania przez USA swoich regulacji innym państwom.

- To się właśnie dzieje. Nikt nie chciał słuchać i nikt nie zrobił niczego, by to powstrzymać. Cóż, teraz to was dotknęło. Obiad podano... Siadajcie i jedzcie - mówił Putin.

Putin oskarżył też USA o naruszanie strategicznej równowagi atomowej zaznaczając, że w tej materii należy postępować ostrożnie. - Świadomość, że trzecia wojna światowa będzie końcem cywilizacji, powinna nas powstrzymywać - podkreślił.

Putin przestrzegał też Ukrainę przed wykonywaniem posunięć wojskowych przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodniej Ukrainie w czasie mundialu. - Jeśli to się wydarzy, będą poważne konsekwencję dla ukraińskiego państwa - zapowiedział.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA