Poseł PO o głosowaniu Gryglasa ws. immunitetu Petru: Sam Brutus lepiej by tego nie wymyślił

- Jak sięgnąć dna będąc politykiem? Można wejść do Sejmu na plecach Ryszarda Petru, zdobywając tysiąc głosów, a potem zagłosować za bezpodstawnym wnioskiem o uchylenie byłemu szefowi immunitetu - stwierdziła Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej, komentując zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności Petru, wyrażoną przez Sejm.

Publikacja: 12.04.2018 22:15

Zbigniew Gryglas

Zbigniew Gryglas

Foto: tv.rp.pl

W czwartek Sejm w kilka minut zdecydował kolejno o uchyleniu immunitetu Kamili Gasiuk-Pihowicz i Ryszardowi Petru z Nowoczesnej, a następnie zgodził się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Gawłowskiego z Platformy Obywatelskiej.

Przeczytaj » Sejm zgodził się na areszt Gawłowskiego, uchylił immunitety Petru i Gasiuk-Pihowicz

W sprawie byłego przewodniczącego Nowoczesnej wnioskował Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik, który zarzuca Petru pomówienie. W sierpniu 2017 roku skierował w tej sprawie prywatny akt oskarżenia.

Za odebraniem immunitetu Petru głosowali wszyscy obecni na sali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz'15, wniosek poparło też pięciu przedstawicieli koła Wolni i Solidarni (Kornel Morawiecki się wstrzymał) oraz czterech posłów niezrzeszonych.

Jednym z posłów klubu PiS, głosujących za zgodną na możliwość pociągnięcia Petru do odpowiedzialności karnej, był Zbigniew Gryglas, wiceprezes partii Jarosława Gowina "Porozumienie". Do Sejmu poseł dostał się jednak z list Nowoczesnej. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu z trzeciego miejsca w Warszawie. Otrzymał 1011 głosów, ale wystarczyło to do uzyskania mandatu, dzięki dobremu wynikowi "jedynki". Ryszard Petru uzyskał bowiem prawie 130 tys. głosów, co było trzecim wynikiem w kraju (po Ewie Kopacz i Jarosławie Kaczyńskim - wszyscy z warszawskiego okręgu 19).

1011 głosów było z kolei najsłabszym wynikiem, który umożliwił wejście do Sejmu. Drugi najsłabszy wynik w Polsce uzyskał Jacek Wilk z list Kukiz'15, na którego jednak zagłosowało 2420 mieszkańców Warszawy.

Wyborczy wynik i "wejście na plecach Petru" do Sejmu wypomnieli Gryglasowi byli koledzy z opozycji po głosowaniu za uchyleniem immunitetu byłego szefa Nowoczesnej.

- Jak sięgnąć dna będąc politykiem? Można wejść do Sejmu na plecach Ryszarda Petru, zdobywając 1000 głosów, a potem zagłosować za bezpodstawnym wnioskiem o uchylenie byłemu szefowi immunitetu. Oddaj mandat - napisała na Twitterze Paulina Hennig-Kloska (7306 głosów w 2015 roku, nr 1 na liście w Koninie).

- Sam Brutus by tego lepiej nie wymyślił - ocenił z kolei poseł Stanisław Żmijan z Platformy Obywatelskiej (7135 głosów w Chełmie).

Gryglas zagłosował za uchyleniem immunitetu dla Petru, jednak przy głosowaniu ws. Kamili Gasiuk-Pihowicz wstrzymał się od głosu. - Jeśli ktoś nie dostrzega różnicy pomiędzy tymi dwoma sprawami, to nic nie poradzę. Głosowałam merytorycznie i w związku z tym odmiennie - stwierdził na Twitterze, komentując wpis posła Żmijana.

W czwartek Sejm w kilka minut zdecydował kolejno o uchyleniu immunitetu Kamili Gasiuk-Pihowicz i Ryszardowi Petru z Nowoczesnej, a następnie zgodził się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Gawłowskiego z Platformy Obywatelskiej.

Przeczytaj » Sejm zgodził się na areszt Gawłowskiego, uchylił immunitety Petru i Gasiuk-Pihowicz

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Broń atomowa w Polsce? Wiceminister obrony o słowach Dudy: Nie zaskakiwać sojuszników
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Żona Borysa Budki została prezydentem. "W domu jesteśmy równi"
Polityka
Aborcja dopiero po wyborach. Rozpatrzenie projektów ustaw nie nastąpi szybko
Polityka
Macron odnawia Unię. Czy Francja może pociągnąć za sobą Europę?
Polityka
Polska gotowa na przyjęcie broni atomowej. Jest deklaracja Andrzeja Dudy, ale i wątpliwości Donalda Tuska