fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: W grupie 18-29 lat Kaczyński, Korwin i Kukiz mają 70 procent poparcia

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
39 procent poparcia uzyskało Prawo i Sprawiedliwość w sondażu partyjnym przeprowadzonym przez IPSOS dla portalu oko.press. W wariancie badania, przewidującym wspólny start w wyborach Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, partia Jarosława Kaczyńskiego ma jednak wynik o pięć pkt. proc. gorszy.

IPSOS przygotował dwa warianty sondażu. W podstawowym, według którego każda partia startuje osobno, PiS uzyskał 39 proc. poparcia. Na drugim miejscu, z poparciem prawie dwa razy mniejszym, znalazła się Platforma Obywatelska (21 proc.), a na trzecim Kukiz'15 (11 proc.).

Na kolejnych miejscach znalazły się: Nowoczesna (7 proc.) i Sojusz Lewicy Demokratycznej (6 proc.). Po 4 procent uzyskały w sondażu Polskie Stronnictwo Ludowe i partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego, ale po odliczeniu niezdecydowanych (6 proc. wybrało opcję "trudno powiedzieć" lub poparło inną partię), oba ugrupowania balansowałyby na skraju progu wyborczego. Partia Razem uzyskała 2 proc. poparcia.

 

IPSOS przygotował jednak także drugi wariant sondażu, w którym w jednej koalicji startuje wspólna lista Platformy, Nowoczesnej i PSL, a w drugiej - połączone siły SLD, Zielonych, Inicjatywy Polskiej, ewentualnego ugrupowania prezydenta Słupska Roberta Biedronia, a także ruchy miejskie i kobiece.

W takim sondażu Prawo i Sprawiedliwość uzyskało poparcia 34 proc. badanych. Koalicja PO-Nowoczesna-PSL uzyskała wynik 27 proc., a zjednoczona lewica - 14 proc. Minimalnie lepsze wyniki, niż w podstawowym sondażu, uzyskały Kukiz'15 (12 proc.) oraz Wolność (5 proc.).

Poparcie dla partii Razem również w tym wariancie wynosi 2 proc., nie zmieniła się też liczba osób preferujących inną partię lub uchylających się od odpowiedzi.

 

Przedstawiając szczegółowe wyniki sondażu oko.press zwraca uwagę, że w grupie 18-29 lat partie "trzech konserwatywnych panów K." (Jarosława Kaczyńskiego, Janusza Korwin-Mikkego i Pawła Kukiza) mają łącznie poparcie 70 procent badanych.

"Gwałtownie się to zmienia w pokoleniu 30-latków, poparcie dla PiS, Kukiz’15 i Wolność spada do 43 proc. Wśród ludzi po 40-tce nie ma już zwolenników partii Wolność, a Kukiz’15 ma ledwie kilka procent. Za to rośnie PiS" - czytamy na portalu.

Sondaż IPSOS dla OKO.press 13 kwietnia 2018, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1023 osób.

Źródło: rp.pl/ oko.press
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA