fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

"New York Times": Polska próbuje kształtować historię na swoją korzyść

Fotorzepa, Piotr Guzik
O nowelizacji ustawy o IPN pisze amerykański "New York Times". "Nie można zaprzeczyć, że Polacy bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyli w zbrodniach" - czytamy w dzienniku.

Swój materiał amerykański dziennik zaczyna od stwierdzenia, że zastanawiający jest fakt przyjęcia "niepotrzebnego, głupiego i obraźliwego" projektu w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Zdaniem dziennikarzy "New York Times" twórcy projektu chcą prawdopodobnie ukryć rolę Polaków w Holokauście. "Polska postąpiłaby dobrze, gdyby usunęła ustawę tak szybko, jak to możliwe" - czytamy dalej.

"NYT" podkreśla, że zrozumiały jest fakt, że Polaków dotykają słowa mówiące o tym, że hitlerowskie obozy śmierci były "polskimi". Trzeba pamiętać, że byli Polacy, którzy pomagali Żydom i zostali nazwani "sprawiedliwymi wśród narodów świata".

"Nie można również zaprzeczyć, że byli Polacy, którzy pośrednio lub bezpośrednio uczestniczyli w zbrodniach popełnianych na polskich ziemiach. Byli Polacy, którzy są winni pogromów żydowskich w czasie wojny i po niej. To fakty ze strasznej historii" - pisze "New York Times".

"Projekt jest wysiłkiem nacjonalistycznego rządu, który prowadzi ofensywę przeciwko rządom prawa i wolności słowa, w celu zniechęcenia do prowadzenia badań naukowych" - uważają autorzy artykułu.

"Polski rząd nie jest pierwszym, który próbuje ukształtować historię na swoją korzyść. Związek Radziecki wolał mówić o 'ofiarach faszyzmu' niż konkretnie wskazywać Żydów, a Austria przedstawiała się jako pierwsza ofiara faszyzmu. Takie myślenie zostało odrzucone wiele lat temu" - pisze "NYT".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA