fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Donald Trump chciał wypożyczyć obraz Van Gogha. Muzeum zaproponowało mu złotą toaletę

AFP
Nowojorskie Muzeum Guggenheima odrzuciło wniosek prezydenta Donalda Trumpa o wypożyczenie obrazu Vicenta Van Gogha do Białego Domu. W zamian zaproponowano mu toaletę ze złota.

Jan informuje „The Washington Post”, muzeum przeprosiło, że nie może zapewnić Białemu Domowi "Pejzażu ze śniegiem" Van Gogha, który chciał wypożyczyć prezydent USA Donald Trump. Muzeum Guggenheim zasugerowało jednak, że alternatywą może być dla niego w pełni użytkowa toaleta z 18-karatowego złota. Eksponat zatytułowany „Ameryka” jest satyrą, która mówi o bogactwie. Biały Dom nie skomentował tej sprawy.

Na maila z Białego Domu odpowiedziała kuratorka Nancy Spector. "Muzeum nie może spełnić prośby o wypożyczenie obrazu Vincenta Van Gogha do pomieszczeń zamieszkiwanych przez prezydenta i Melanii Trump, gdyż jest częścią kolekcji, której eksponaty nie mogą być przewożone” - napisała Spector w mailu, do którego dotarł „The Washington Post”.

Jak podkreślała kurator, złota toaleta stworzona przez włoskiego artystę Maurizio Cattelana jest dostępna dla Białego Domu "na długoterminowe wypożyczenie”. - Jest to oczywiście niezwykle cenny i dość delikatny eksponat, ale zapewnimy wszystkie instrukcje dotyczące jego instalacji i użytkowania - zaznaczała Spector. Artysta, który stworzył złotą toaletę jest dobrze znany w Polsce za sprawą rzeźby papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem.

Przez rok złota toaleta pełniła w muzeum swoją właściwą funkcję. Mogli z niej korzystać odwiedzający. 

Rzeczniczka Guggenheima potwierdziła, że muzeum wysłało taiego maila do Białego Domu 15 września.

Źródło: The Washington Post, BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA