fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: PiS z samodzielną większością, Nowoczesna za PSL

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Według najnowszego sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla portalu DoRzeczy.pl, na miejsce w Sejmie może liczyć sześć partii. Wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, uzyskając większe poparcie, niż trzy kolejne ugrupowania razem wzięte.

Na PiS zagłosowałoby 42,8 procent Polaków, co według portalu dałoby tej partii większość w parlamencie i zapewniło samodzielne rządy.

Na drugim miejscu w badaniu znalazła się Platforma Obywatelska, uzyskując poparcie 23,6 ankietowanych. Podium uzupełnia Kukiz'15. Na ugrupowanie Pawła Kukiza zagłosowałby niemal co dziesiąty badany - poparło je 9,8 proc.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy partie. Na czwartym miejscu w sondażu uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 6,4 proc. badanych. O 0,4 pkt. proc. mniej uzyskała Nowoczesna, a tuż nad wyborczym progiem znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej. Na SLD zagłosowałoby 5,3 proc. badanych.

Według badania do Sejmu nie dostałaby się m.in. Wolność Janusza Korwin-Mikkego, którą w sondażu poparło 1,3 procent ankietowanych. Pozostałe ugrupowania, w tym partia Razem, uzyskały łącznie 1,4 proc. poparcia.

Badanie przeprowadzono w dniach 23-24 listopada 2017 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1077 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, na jaką partię oddałyby swój głos.

Źródło: rp.pl/ dorzeczy.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA