fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Australia: Wydawnictwo nie wyda książki ze strachu przed Chinami?

123RF
Wydawnictwo Allen & Unwin wycofało się z planów wydania książki prof. Clive'a Hamiltona o domniemanych wpływach Chińczyków w Australii w obawie o działania odwetowe, jakie mógłby po wydaniu książki podjąć Pekin - informuje BBC.

Autor twierdzi, że wydawnictwo boi się procesu o zniesławienie, jakie mógłby wytoczyć mu Pekin. Tymczasem przedstawiciele Allen & Unwin mówią o "opóźnieniu publikacji" po zasięgnięciu opinii prawnej.

W ostatnich miesiącach w Australii toczyła się gorąca dyskusja o wpływach jakie Chińczycy wywierają na życie akademickie w Australii, a także wpływach w innych obszarach życia społecznego.

Zdaniem prof. Hamiltona odmowa publikacji książki pod tytułem "Cicha inwazja: Jak Chiny zmieniają Australię w państwo marionetkowe" jest znacząca.

Autor zwraca uwagę, że po raz pierwszy zachodni wydawca zdecydował się ocenzurować materiał na temat Komunistycznej Partii Chin we własnym kraju.

Wcześniej ambasador Chin w Australii Cheng Jingye nazwał oskarżenia o mieszkanie się Chin w sprawy Australii jako "pozbawione podstaw".

Australijskie media cytują maila, jakiego prof. Hamilton otrzymał z wydawnictwa. W mailu czytamy, że książka jest "niezwykle ważna" ale jednocześnie "istnieje zagrożenie podjęcia działań przez Pekin" po jej wydaniu. Stąd decyzja o opóźnieniu publikacji.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA