fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Książę Harry: Nikt nie pali się do zasiadania na brytyjskim tronie

Książę Harry (z prawej) i jego starszy brat, książę William
AFP
Brytyjski książę Harry stwierdził, że był kiedyś rozczarowany faktem, iż należy do rodziny królewskiej. Chciał się z niej wycofać.

Po rozważeniu rezygnacji z kolejki do tronu, Harry ostatecznie postanowił w rodzinie królewskiej zostać i "wypracować sobie własną w niej rolę".

Książę powiedział to w wywiadzie dla gazety Mail on Sunday, powtarzając także część tez z zeszłotygodniowego wywiadu dla Newsweeka. Harry stwierdził, że rozwiązaniem jego wątpliwości wobec swojej roli w królewskiej familii, było wstąpienie do armii. - To najlepsze wyjście, jakie miałem - powiedział.

32-letni książę wstąpił do brytyjskiej armii w 2005 roku i spędził w niej 10 lat, w tym czasie m.in. dwukrotnie służąc w Afganistanie. Z wojska musiał odejść, gdy jego obecność została ujawniona przez prasę. - Byłem bardzo zirytowany. Czułem, że coś w armii naprawdę osiągnąłem - powiedział.

Od tego czasu działa charytatywnie, m.in. wspiera weteranów wojennych. - Jesteśmy niezwykłymi pasjonatami naszych organizacji charytatywnych. Tę drogę pokazała mi moja matka (księżna Diana - przyp. red.) - skomentował.

W zeszłym tygodniu magazyn Newsweek opublikował wywiad z księciem, który tłumaczył, że żaden z członków rodziny królewskiej nie pali się do zasiadania na tronie. - Nie robimy tego dla siebie, ale dla dobra ludzi - powiedział. Pytany, czy ktoś z rodziny chce korony, stwierdził: "Nie sądzę, ale wykonamy nasze obowiązki we właściwym czasie".

- Chcemy kontynuować pozytywną atmosferę, którą Królowa stworzyła przez ponad 60 lat, ale nie będziemy próbować jej zastąpić. Świat zmienia się szybko, szczególnie z powodu mediów społecznościowych, więc angażujemy się w unowocześnianie brytyjskiej monarchii - dodał.

Książę Harry jest piątą osobą w kolejce do brytyjskiego tronu. Pierwszy jest 68-letni syn królowej, książę Karol. Następnie książę William, 35-letni starszy brat Harry'ego, a zaraz po nim dzieci Williama, czyli 4-letni Jerzy i 2-letnia Karolina.

Źródło: rp.pl/ BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA