fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Korea Północna na pytanie o dług wobec Finlandii: Pamiętamy, było nam ciężko

AFP
Pak Yun Sik, szef MSZ Korei Północnej na pytanie fińskich dziennikarzy o dług w wysokości 32 mln euro jaki jego kraj ma wobec Finlandii od lat 70-tych XX wieku odparł, że Pjongjang pamięta o długu zaznaczając, że lata 70., 80. i 90. były dla jego kraju "ciężkie".

Korea Północna jest winna Finlandii 26 milionów euro za maszyny papiernicze. Dalsze 6 milionów euro Pjongjang jest winien prywatnym firmom w Finlandii. Szef MSZ Korei Północnej zapewnia, że jego kraj pamięta o tych zobowiązaniach.

- Mam nadzieję, że zdajecie sobie sprawę ze szczególnych okoliczności w naszym kraju - stwierdził szef MSZ Korei Płn. Pak Yun Sik. Następnie dodał, że sytuacja Korei Północnej była ciężka "w latach 70., 80. i 90.".

Jednocześnie szef północnokoreańskiego MSZ przekonywał, że obecnie sytuacja gospodarcza jego kraju się poprawia, więc zwrot długu nie jest wykluczony.

Wymiana handlowa między Koreą Północną a Finlandią praktycznie ustała na początku XXI wieku. W 2016 roku Korea Płn. sprowadziła z Finlandii towary o wartości zaledwie 1500 euro, a wyeksportowała do tego kraju towary warte 6 tys. euro.

Jedyną dużą transakcją między Finlandią a Koreą Północną w ostatnich latach była sprzedaż wartych 8,5 mln euro suwnic bramowych przeznaczonych dla północnokoreańskich portów.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA