fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Colin Powell: 200 głowic nuklearnych Izraela wycelowanych w Teheran

AFP
"Izrael ma 200 głowic nuklearnych wycelowanych w Teheran" - napisał były sekretarz stanu USA Colin Powell w e-mailu do swojego znajomego w 2015 roku. O sprawie pisze "The Independent".

E-maile Powella zostały wykradzione przez grupę hackerską DCLeaks, która opublikowała je na blogu LobeLog.

 

W e-mailu do Jeffreya Leedsa, swojego partnera biznesowego i darczyńcy amerykańskiej Partii Demokratycznej, Powell pisał o izraelskich głowicach nawiązując do przemowy premiera Izraela Benjamina Netanjahu w amerykańskim Kongresie. Netanjahu przestrzegał przed zawarciem układu z Iranem, który zdejmowałby z Teheranu sankcje w zamian za ograniczenie przez Iran swojego programu atomowego. Układ ostatecznie wszedł w życie.

 

"Irańczycy nie mogliby użyć broni atomowej, nawet gdyby weszli w jej posiadanie. Oni w Teheranie wiedzą, że Izrael ma 200 głowic, wymierzonych w Teheran, a my mamy tysiące. Jest tak jak mówił Ahmadineżad (były prezydent Iranu - red.): 'Co mielibyśmy zrobić z jedną głowicą?'. Zniszczylibyśmy ich reżim" - pisze Powell.

Powell wyraża też wątpliwości, czy sankcje powstrzymałyby Teheran przed budową broni atomowej.

W innych e-mailach, które zostały upublicznione, Powell nazywa Donalda Trumpa "hańbą i międzynarodowym pariasem", a Hillary Clinton "chciwą, niereformowalną polityk".

Colin Powell to generał armii amerykańskiej, były przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (1989–1993), doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego (1987–1989) oraz sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych (2001–2005) w administracji George'a W. Busha.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA