fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

Straż pożarna: Ponad 1200 interwencji w 36 godzin

PAP/ Łukasz Ogrodowczyk
- W ciągu ostatnich 36 godzin strażacy interweniowali w całej Polsce prawe 1250 razy w związku z opadami deszczu, burzami i wichurami - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Problemy ze skutkami burz ma też kolej.

Około południa burza przeszła nad Warszawą. Jak powiedział Frątczak, strażacy podjęli w związku z tym ok. 120 interwencji, nikt nie ucierpiał.

Najwięcej, jeśli chodzi o ostatnie godziny, straży mieli interwencji w woj. łódzkim, mazowieckim i opolskim. Większość interwencji, do których wyjeżdżali w środę i w czwartek strażacy, to - jak mówił Frątczak - połamane przez wichurę drzewa i konary, które tarasowały wiele ulic, dróg i szlaków kolejowych.

- W ciągu ostatniej doby silna wichura zerwała lub uszkodziła 71 dachów na 46 budynkach mieszkalnych - dodał.

- W związku z nawałnicą pojawiły się pewne wyłączenie w dostawie energii elektrycznej i nasze ekipy na bieżąco naprawiają – mówi Jakub Zajdel z firmy innogy, cytowany przez TVN Warszawa.

Około godziny 12:50, po ulewnym deszczu oraz gradobiciu nad Warszawą, drzewo spadło na sieć trakcyjną pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim. Ruch pociągów na linii dalekobieżnej i aglomeracyjnej został wstrzymany. Na miejsce został skierowany zespół szybkiego usuwania usterek.

Gwałtowne załamanie pogody spowodowały także zmiany w na stołecznej linii średnicowej. W rejonie stacji Powiśle fragmenty drzew spadły na sieć trakcyjną. Na linii podmiejskiej pociągi kursują po jednym torze. Zmiany w rozkładzie zostały także wprowadzone pomiędzy stacjami Warszawa Praga a Warszawa Wschodnia. Na tym odcinku, także po burzy, przejezdny jest tylko jeden tor.

Z zalanych obiektów i ulic straż pożarna wypompowuje wodę, silna wichura zerwała także kilkadziesiąt linii średniego napięcia, nastąpiła także konieczność wyłącznie prawie 400 stacji transformatorowych w całym kraju.

- W wyniku burz, które przeszły nad Polską, wczoraj wieczorem i dziś w nocy bez prądu na godzinę 12 w czwartek pozostaje 18,5 tys. osób, z czego 8 tys. na Mazowszu. Zaś w woj. łódzkim bez prądu jest 5,3 tys. osób, głównie w obszarze Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, Łódź, Pabianice, Żyrardów - poinformował Frątczak.

- Przed południem przeszła gwałtowna burza z silną wichurą i deszczem nad Tarnowem i powiatem tarnowskim w woj. małopolskim tam jest już ponad 90 interwencji strażaków i kilkanaście uszkodzonych lub zerwanych dachów - powiedział. Dodał, że w Gromniku (woj. małopolskie) został ranny kierowca.

Frątczak poinformował, że wydane zostały ostrzeżenia w związku z burzami, wiatrem i deszczem dla woj. podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Ostrzeżenie w związku z intensywnymi opadami deszczu wydano dla woj. lubuskiego.

Według informacji podanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa IMGW wydało ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu dla woj. dolnośląskiego, które obowiązuje do godz. 21 w czwartek, o burzach z gradem dla woj. warmińsko-mazurskiego małopolskiego, śląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego, które obowiązuje do godz. 19 w czwartek. Zaś o burzach ostrzeżenie wydano dla woj. pomorskiego - obowiązuje do godz. 19 w czwartek.

Źródło: rp.pl/ PAP, TVN Warszawa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA