fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zmiany w zasadach rocznego składania rocznego PIT

Fotolia.com
Firma nie złoży już za pracownika zeznania podatkowego. Musi to zrobić sam albo przy pomocy fiskusa.

Duża zmiana w zasadach składania rocznego PIT. Osoby, które wcześniej wyręczały się pracodawcą, już nie skorzystają z tej możliwości.

Do tej pory do złożenia rocznego rozliczenia podatku pracownika zobowiązany był pracodawca, któremu zatrudniony złożył oświadczenie PIT-12 (deklarował w nim m.in., że nie ma innych dochodów i nie korzysta z ulg). Trzeba je było przekazać przed 10 stycznia. Następnie pracodawca obliczał roczny podatek pracownika, wypełniał formularz PIT-40 i przekazywał fiskusowi.

Na własną rękę musiały rozliczyć się ze skarbówką osoby, które chciały skorzystać z podatkowych preferencji. Przykładowo wspólnie rozliczyć się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem albo pomniejszyć podatek o ulgę prorodzinną. Pracodawca mógł bowiem w formularzu PIT-40 uwzględnić tylko składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Dochody za 2017 r. trzeba będzie jednak wykazać już samemu. Możliwość złożenia zeznania rocznego za pracownika została zlikwidowana nowelizacją ustawy o PIT z 9 marca br. (DzU z 2017 r., poz. 528). Weszła w życie 15 marca br. i dotyczy dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2017 r. Dochody z 2016 r. można więc było rozliczyć jeszcze z pomocą pracodawcy, z 2017 r. trzeba już samemu.

Jak to zrobić? Pracownik musi na podstawie informacji od pracodawcy o przychodach i kosztach ich uzyskania wyliczyć swoje roczne zobowiązanie. Oczywiście uwzględniając przysługujące mu preferencje (np. ulgę na darowizny). Roczny podatek powinien porównać z kwotą przekazanych do urzędu zaliczek na PIT i obliczyć, czy przysługuje mu zwrot czy też trzeba dopłacić fiskusowi.

– Druga możliwość to sporządzenie zeznania przez urząd skarbowy – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC. – Wniosek w tej sprawie możemy złożyć do 15 kwietnia. W takim zeznaniu skarbówka uwzględni prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem bądź dzieckiem, podwyższone koszty uzyskania przychodów oraz niektóre ulgi – dodaje ekspertka.

Zostaje natomiast możliwość sporządzenia zeznań rocznych emerytów i rencistów przez ZUS. Jak informuje w komunikacie na swojej stronie internetowej, na przełomie stycznia i lutego będzie wysyłał deklaracje PIT-40A/11A za 2017 r. Otrzymają je wszystkie osoby, które w zeszłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS.

Formularza PIT-40A, czyli rocznego obliczenia podatku, mogą się spodziewać osoby, które dostały emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny. W komunikacie podkreślono, że jeśli chcą samodzielnie rozliczyć się razem z małżonkiem bądź samodzielnie wychowywanym dzieckiem, powinny przed końcem roku złożyć oświadczenie w najbliższej jednostce ZUS. Wówczas do końca lutego otrzymają informację o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-11A).

Emeryt lub rencista, który chce skorzystać z przysługujących mu odliczeń od dochodu bądź podatku, może zrobić to w zeznaniu PIT-37 bądź PIT-36 składanym do końca kwietnia w urzędzie skarbowym.

Ma też możliwość przekazania 1 proc. PIT na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jak czytamy w komunikacie, jeśli emeryt lub rencista uzyskuje dochody wyłącznie od ZUS i dostanie też roczne obliczenie podatku na PIT-40A, a nie korzysta z innych odliczeń od dochodu lub podatku, nie będzie musiał wypełniać zeznania PIT-37. Wystarczy, że poda numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego i swoje dane identyfikacyjne w druku PIT-OP składanym papierowo lub elektronicznie do urzędu skarbowego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA