Korepetycje jak biznes: rodzice muszą mieć umowę z korepetytorem i płacić za niego składki ZUS

Przez nieudane przepisy wzrośnie szara strefa - mówi Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy w Rödl & Partner w Krakowie.

Publikacja: 16.10.2018 12:53

Korepetycje jak biznes: rodzice muszą mieć umowę z korepetytorem i płacić za niego składki ZUS

Foto: Fotorzepa, Marcin Łobaczewski

Od 30 kwietnia obowiązują przepisy „Konstytucji dla biznesu", które miały ułatwić prowadzenie drobnej działalności, w tym korepetycji. Czy tak się stało?

Niestety, nie. To zmiana na gorsze. W poprzednich latach osoby udzielające korepetycji toczyły spory tylko z organami podatkowymi. Dotyczyły one tego, do jakiego źródła zaliczyć uzyskiwane przez nich przychody: działalności wykonywanej osobiście czy działalności gospodarczej. Teraz pojawia się dodatkowe ryzyko – spory dotyczące rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Z czego ono wynika?

To wynik interpretacji przepisów dokonanej niedawno przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Resort wyjaśnił kwestie związane z wykonywaniem działalności nierejestrowej, z której przychody nie przekraczają 1050 zł miesięcznie. Ten, kto zleca usługę przedsiębiorcy wykonującemu działalność nierejestrową, powinien zapłacić za niego składki na ubezpieczenie społeczne. W efekcie, jeśli korepetytor wykonuje działalność nierejestrową, to składki za niego zapłacą uczniowie lub - w przypadku uczniów niepełnoletnich – ich rodzice.

Jakie obowiązki mają w związku z tym uczniowie lub ich rodzice?

Powinni zawrzeć z korepetytorem umowę zlecenie na udzielanie lekcji i w ciągu siedmiu dni zgłosić go do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego. Muszą też co miesiąc składać deklaracje i płacić składki ZUS.

Nie spodziewam się, by rodzice chętnie to robili...

Taka interpretacja zniechęca do korzystania z usług korepetytora, który wybrał działalność nierejestrową. Dlatego uważam, że jest to przykład nieudanej legislacji. Celem tych zmian była przecież walka z szara strefą. Tymczasem w praktyce przyczynią się one do jej wzrostu. To krok wstecz.

Jakie możliwości mają korepetytorzy?

Mogą założyć działalność gospodarczą lub wybrać działalność nierejestrową. Obawiam się jednak, że mało kto zdecyduje się na to drugie rozwiązanie ze względu na związane z tym kłopoty. Istnieje natomiast ryzyko, że większość nauczycieli wybierze szarą strefę.

rozmawiała Monika Pogroszewska

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem