fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Niepełnosprawne dziecko: ulga rodzinna bez limitu dochodów

Fotolia.com
Rodzice niepełnosprawnych jedynaków odliczą od podatku 1112 zł, nawet jeśli zarabiają ponad 112 tys. zł rocznie.

Sejmowa Komisja do spraw Petycji przygotowała projekt nowelizacji ustawy o PIT, który ma pomóc osobom wychowującym jedno niepełnosprawne dziecko. Posłowie chcą znieść limit, który uniemożliwia części rodziców skorzystanie z preferencji podatkowej.

Projekt zakłada, że jeśli małoletnie dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, rodzice odliczą ulgę prorodzinną bez względu na kwotę uzyskiwanego przez nich dochodu w roku podatkowym. Takie rozwiązanie ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Celem jest zniesienie kryterium dochodowego, jeżeli małoletnim, o którym mowa ustawie, jest dziecko niepełnosprawne – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Limit dochodów nadal ma obowiązywać rodziny mające jedno zdrowe dziecko.

Przypomnijmy, że obecnie rodzice jedynaków mogą skorzystać z ulgi pod warunkiem, że ich zarobki mieszczą się w ustawowym limicie. Małżonkowie nie mogą łącznie osiągnąć w ciągu roku dochodów wyższych niż 112 tys. zł. Limit tej samej wysokości obowiązuje osoby samotnie wychowujące jedno dziecko. Inny próg – po 56 tys. zł rocznie na osobę – obowiązuje rodziców po rozwodzie, niebędących w związku małżeńskim lub tych, którzy pobrali się w trakcie roku.

Przy jego obliczaniu należy wziąć pod uwagę wszystkie dochody (przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania) i dodatkowo pomniejszone o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne:

– opodatkowane według skali (stawek 18 i 32 proc.), np. z pracy, z praw majątkowych, emerytur i rent,

– z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaży akcji),

– z działalności gospodarczej opodatkowanej 19 proc.

Obecnie przepisy nie przewidują żadnego wyjątku dla osób wychowujących ciężko chore dzieci. W interpretacji z września 2017 r. (nr 0115-KDIT 2-2.4011.218. 2017.1.IL) fiskus stwierdził, że rodzice upośledzonego umysłowo i ruchowo dziewięciolatka z orzeczeniem o niepełnosprawności, nie mają prawa do ulgi. To dlatego, że osiągnęli łącznie 112,6 tys. zł dochodów, czyli przekroczyli limit o 600 zł. „W przypadku rodziców posiadających jedno dziecko istnieje ograniczenie zastosowania ulgi" – uzasadniał .

Limit nie obowiązuje jednak rodziców wychowujących więcej niż jedno dziecko. Mogą korzystać z ulgi niezależnie od poziomu zarobków.

Etap legislacyjny: przed I czytaniem w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA