Czy podatkowa ulga przysługuje na pobyt w domu pomocy społecznej? Fiskus twierdzi, że nie, bo nie ma tam zapewnionej opieki medycznej. Tak wynika z interpretacji wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj także: Wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Wystąpił o nią mężczyzna opiekujący się niepełnosprawną żoną. Opłaca jej pobyt w domu pomocy społecznej. Chce skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Skarbówka się na to nie zgodziła. Powołała się na art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT, zgodnie z którym odliczyć od dochodu można opłaty za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz wydatki na zabiegi rehabilitacyjne. Natomiast dom, w którym przebywa kobieta, jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej, której działalność koncentruje się w głównej mierze na świadczeniu usług bytowych i opiekuńczych. Pomimo szerokiego zakresu usług takie domy nie zapewniają specjalistycznej i intensywnej opieki medycznej. Osobę wymagającą takiej opieki kieruje się do specjalistycznej placówki: zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego. Domów pomocy społecznej nie należy więc utożsamiać z zakładami wymienionymi w art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT. Jest bowiem zasadnicza różnica między przeznaczeniem i  celami tych instytucji. ©?

Numer interpretacji: 0115-KDIT2- 2.4011.172. 2018.2.RS