Reklama
Rozwiń

Rekompensaty za niepożądane odczyny po szczepieniu a podatki: potrzeba jasnych zasad

Określając zasady odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne, trzeba zadbać od razu o zwolnienie z podatku.

Aktualizacja: 16.06.2021 10:00 Publikacja: 15.06.2021 18:35

Rekompensaty za niepożądane odczyny po szczepieniu a podatki: potrzeba jasnych zasad

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Państwo, jak może, zachęca Polaków do szczepień przeciwko Covid-19. Według oficjalnych danych liczba wykonanych szczepień to ponad 24 mln, w tym w pełni zaszczepionych jest już prawie 10 mln osób. Jednocześnie trwają prace nad zasadami i uproszczoną ścieżką dochodzenia odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne (NOP), nazwanych w projekcie świadczeniem kompensacyjnym.

Eksperci są zgodni, że ustawodawca musi zadbać także o jasne zasady zwolnienia z PIT pieniędzy wypłacanych osobom, u których wystąpiły negatywne skutki szczepionek przeciwko Covid-19.

Czytaj też: NOP - szczepienia na COVID-19: rząd zwleka z ustawą o kompensatach za powikłania

Nowe czy stare

– Co do zasady odszkodowania mogą podlegać PIT. Wielu podatników, którzy je otrzymują, nie zapłaci jednak podatku, bo ustawodawca przewidział zwolnienia. Zasady ich stosowania nie zawsze są jednak precyzyjne, co wywołuje wiele sporów z fiskusem. Tymczasem państwo, które zachęca Polaków do szczepienia się na Covid-19, nie powinno zarabiać na osobach dotkniętych NOP. Dlatego powinno od razu zadbać o jasne zasady zwolnienia z PIT – uważa Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy.

Pojawia się jednak pytanie, jak to zrobić. A zwłaszcza, czy wystarczające są zwolnienia już obowiązujące w ustawie o PIT, czy powinno pojawić się zupełnie nowe.

Robert Krasnodębski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii Rymarz Zdort, uważa, że najbezpieczniejszym i optymalnym rozwiązaniem byłoby uzupełnienie katalogu zwolnień w ustawie o PIT nowym przypadkiem.

– Może pojawić się wątpliwość, czy należności wypłacane za NOP w związku ze szczepieniami na Covid-19 mają charakter odszkodowawczy. A to mogłoby wywoływać spory, czy takie wypłaty są objęte zwolnieniami przewidzianymi już w ustawie o PIT – zauważa Robert Krasnodębski.

Podobnego zdania jest Hubert Cichoń, radca prawny, partner zarządzający w kancelarii Enodo Advisors. Przypomina, że zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy o PIT zwolnione z opodatkowania jest m.in. otrzymane odszkodowanie lub zadośćuczynienie, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie.

– Gdyby w nowej regulacji dotyczącej świadczeń za NOP zostały zapisane wysokość czy zasady ustalania odszkodowania, powinno to wystarczyć do objęcia ich istniejącym już zwolnieniem. Gdyby jednak w tych przepisach znalazła się jakaś przestrzeń np. do miarkowania czy wręcz swoboda decyzyjna w ich przyznawaniu, to pojawi się ryzyko, że zwolnienie w obecnym kształcie nie zadziała – uważa Hubert Cichoń.

Ratunek dla procentów

Za wprowadzeniem do katalogu zwolnień z PIT nowej, osobnej kategorii przemawia jeszcze jeden argument. Jak przypomina Robert Krasnodębski, w świetle aktualnego orzecznictwa w większości przypadków zwolnieniem przewidzianym dla odszkodowań nie jest obejmowane ewentualne oprocentowanie związane z ich opóźnioną wypłatą.

– To ogromny problem, bo sądy administracyjne uważają, że podatnik, który otrzymał zwolnione odszkodowanie, może nie płacić PIT od odsetek od niego tylko wtedy, gdy z ustawy wprost wynika, że preferencja dotyczy i odszkodowania, i oprocentowania – przypomina Robert Krasnodębski.

Lepsza specjalna ulga

Dlatego w ocenie ekspertów najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do ustawy o PIT osobnego zwolnienia dla należności wypłacanych za NOP. Przy czym, jak podkreśla Hubert Cichoń, powinno z niego wyraźnie wynikać, że zwolnienie obejmuje także odsetki.

– W pracach nad regulacjami dotyczącymi świadczeń za NOP po szczepieniach na Covid-19 ustawodawca nie może tracić z pola widzenia aspektów podatkowych. W przeciwnym razie osoby, które źle zareagują na szczepienie, dodatkowo zostaną narażone na problemy z fiskusem – konkluduje Krzysztof J. Musiał.

Ograniczenie preferencji dla odsetek

Podatnicy, którzy otrzymują zwolnione z PIT odszkodowania czy zadośćuczynienia, w wielu przypadkach muszą liczyć się z opodatkowaniem odsetek należnych od ich nieterminowej wypłaty. Orzecznictwo jest dla nich niekorzystne. Przykładowo w wyroku z 2 października 2020 r. NSA uznał, że odsetki wypłacone z powodu opóźnienia zadośćuczynienia i odszkodowania na podstawie art. 481 § 1 k.c. należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, niezależnie od tego, czy główne świadczenie podlegało opodatkowaniu czy zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT (II FSK 1211/20). W wyroku z 3 lutego 2021 r. NSA przypomniał m.in., że ustawodawca, także w zakresie zwolnienia podatkowego, wyraźnie odróżnia odsetki za opóźnienie od świadczenia pieniężnego, od którego są naliczane. Skoro ustawodawca w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT wyraźnie określa, które odsetki od określonych przychodów uznaje za wolne od podatku, to tylko w tych przypadkach można mówić o objęciu świadczeń odsetkowych zwolnieniem (II FSK 2592/18).

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców
Podatki
Umowy przedwstępne sprzed 2024 r. chronią przed zapłatą podwyższonego PCC od zakupu powyżej sześciu mieszkań.