fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: podatek od spadku z długiem

Fotolia.com
Spadkobierca płaci PIT od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, nawet gdy spłaci nią zobowiązania zmarłego. Przepisy nie przewidują tu ulg.

Urząd skarbowy upomni się o zapłatę podatku, nawet gdy sprzedający nieruchomość odda zysk wierzycielom zmarłego. Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła w najnowszej interpretacji, że spłata długów nie uprawnia do żadnej ulgi. A to oznacza, że spadkobierca może się znaleźć w trudnej sytuacji.

Skarbówka rozpatrywała pytanie podatnika, którego ojciec zmarł w styczniu 2014 r. Wnioskodawca przejął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Ojciec był zadłużony, więc mężczyzna musiał sprzedać odziedziczoną nieruchomość w celu pokrycia zobowiązań. Zapytał, czy skoro większość środków ze sprzedaży przeznaczył na spłatę długu, to musi zapłacić od nich podatek dochodowy. Chciał uzyskać potwierdzenie, że kwota oddana wierzycielom jest wolna od podatku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej orzekł jednak, że mężczyzna musi zapłacić 19 proc. PIT, ponieważ sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia.

Trzeba czekać pięć lat

Przypomniał, że zgodnie z art. 924 i 925 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia. Oznacza to, że podatnik nabył spadek w styczniu 2014 r. Pięcioletni termin uprawniający do sprzedaży bez podatku upłynąłby dopiero z końcem 2019 r. Mężczyzna sprzedał nieruchomość wcześniej, musi więc rozliczyć się z fiskusem.

Dyrektor KIS zaznaczył, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest cena określona w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, wskazane w art. 22 ust. 6d ustawy o PIT. Opodatkowany jest dochód, czyli różnica między przychodem a kosztami jego uzyskania.

W tej sytuacji dyrektor KIS nie zgodził się z wnioskodawcą, że skoro znaczną część środków ze sprzedaży przeznaczył na spłatę długów spadkowych, to nie musi jej rozliczać.

– Spłata zobowiązań spadkodawcy nie wpływa na wysokość dochodu ze sprzedaży. Żadne długi, które obciążają sprzedającego – a takim długiem wobec wierzycieli są długi spadkodawcy – nie podlegają odliczeniu od przychodu ze sprzedaży – czytamy w interpretacji.

Dyrektor KIS podkreślił, że długi spadkowe nie mają wpływu na podstawę opodatkowania PIT. Chcąc uniknąć negatywnych konsekwencji otrzymania spadku, wnioskodawca mógł spadek odrzucić.

Bez pieniędzy, ale z podatkiem

Doradca podatkowy Andrzej Sadowski zwraca uwagę, że takie stanowisko fiskusa to nie nowość. W jednej z wcześniejszych interpretacji (IPPB4/4511-1235/15-2/PP) fiskus stwierdził, że syn, który sprzedał lokal, by spłacić kredyt zaciągnięty przez zmarłego ojca, nie uniknie podatku. Nie ma znaczenia, że kredyt przewyższa wartość mieszkania i mężczyzna odda cały dochód bankowi.

– W skrajnej sytuacji sprzedający musi zapłacić podatek z własnych środków, gdyż dochód ze sprzedaży przeznaczył w całości na pokrycie wierzytelności – mówi Sadowski.

nr. interpretacji: 2461-IBPB-2-2. 4511.125.2017. 2.BF

OPINIA

Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w kancelarii Chmieliński Żemantowski

Niestety, przepisy ustawy o PIT są jasne i nie przewidują żadnych preferencji z tytułu spłaty długu, który obciąża nabyte w spadku mieszkanie. W szczególności spłata długu nie może stanowić kosztu obniżającego podstawę opodatkowania. Rozstrzygnięcie organów podatkowych może być jednak krzywdzące dla spadkobiercy, który w ekstremalnej sytuacji przeznaczy całą uzyskaną ze sprzedaży mieszkania kwotę na spłatę długu i dodatkowo będzie zobowiązany do uiszczenia 19 proc. podatku dochodowego. Wskazana w interpretacji trudna sytuacja materialna podatnika może być podstawą do złożenia wniosku o umorzenie podatku, odroczenie jego wpłaty lub rozłożenie go na raty.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA