fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulgę termomodernizacyjną można sfinansować kredytem

Fotorzepa, Marta Bogacz
Właściciel domu odliczy wydatki na termomodernizację, nawet jeśli zaciągnął na ten cel kredyt. Nie uwzględni jednak kosztów poniesionych przed 2019 r.

Podatnicy po raz pierwszy korzystają z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu za 2019 r. (mogą składać PIT do końca maja bez płacenia odsetek za zwłokę). W najnowszej interpretacji skarbówka wyjaśniła, że nie ma przeszkód, by wydatki na cele termomodernizacyjne sfinansować środkami z kredytu lub pożyczki. Liczy się jednak data poniesienia wydatku, a nie spłaty rat.

Taką odpowiedź otrzymał właściciel domu, który w lipcu 2018 r. kupił usługę montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z materiałami za blisko 30 tys. zł. Zakup został w całości sfinansowany przez bank w systemie ratalnym (50 rat miesięcznych). Podatnik zapytał, czy w rozliczeniu za 2019 r. może odliczyć raty spłacone od początku 2019 r.

Czytaj także:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał odpowiedź negatywną. Przypomniał, że ulga przysługuje osobom płacącym PIT według skali, 19-proc. podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany, będącym właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy ponoszą wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Chodzi np. o zakup materiałów budowlanych do docieplenia domu, wymianę pieca czy montaż instalacji fotowoltaicznej. Limit ulgi wynosi 53 tys. zł. Zgodnie z art. 26h ust. 5 ustawy o PIT odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane (dofinansowane), np. z Funduszu Ochrony Środowiska. Konieczne jest poniesienie ciężaru ekonomicznego.

Ulga obowiązuje od początku 2019 r., ale dotyczy również przedsięwzięcia termomodernizacyjnego rozpoczętego przed 1 stycznia 2019 r. Wówczas odliczeniu podlegają wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 r. do dnia, w którym upływają trzy kolejne lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek.

Jeśli wydatki są sfinansowane kredytem czy pożyczką, których spłata obciąża podatnika, to są traktowane jako sfinansowane przez podatnika i podlegają odliczeniu – napisał dyrektor KIS.

Mimo to podatnik nie skorzysta z preferencji. Dyrektor KIS zaznaczył, że obejmuje ona wydatki poniesione po 1 stycznia 2019 r. Skoro wnioskodawca poniósł wydatek na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w lipcu 2018 r., to nie przysługuje mu odliczenie poniesionych na spłatę w 2019 r. rat kredytu, z którego został sfinansowany zakup oraz montaż – czytamy w interpretacji.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2.4011. 166.2020.1.ŁS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA