fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga rehabilitacyjna w PIT: rozlicz przeróbkę mieszkania i auta

Adobe Stock
Niepełnosprawny może pomniejszyć dochód o koszty przystosowania do swoich potrzeb domu bądź samochodu.

Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę określającą zasady korzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Wymienia w niej m.in. wydatki, które można odliczyć przy inwestycji w adaptację mieszkania i domu bądź przeróbkę środka transportu.

Resort finansów podkreśla, że w każdej sytuacji decydują potrzeby danej osoby wynikające z jej niepełnosprawności. Jeśli ma chore nogi, do premiowanych ulgą wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkania można zaliczyć np. zakupy i montaż balustrad oraz uchwytów ułatwiających poruszanie. Odliczy się też koszty poszerzenia drzwi, likwidacji progów czy wykonania podestów i podjazdów dla wózka inwalidzkiego.

Czytaj też:

Jak niepełnosprawny może obniżyć swój podatek

Lepiej zachować dowody zakupów

Z kolei w jednej z interpretacji indywidualnych wymieniono także założenie okien zamykanych z niskiego poziomu, położenie terakoty antypoślizgowej, likwidację wanny i zainstalowanie brodzika z panelem prysznicowym i siedziskiem.

W innej interpretacji skarbówka zgodziła się, że unowocześnienie systemu ogrzewania zaspokaja potrzeby niepełnosprawnych dzieci. Ojciec, który je utrzymuje, może więc obniżyć swój dochód o koszty zakupu nowego pieca.

Odliczymy też wydatki na przeróbkę samochodu umożliwiającą korzystanie z niego niepełnosprawnej osobie. Ministerstwo Finansów podkreśla, że chodzi zarówno o elementy związane z kierowaniem autem, jak i samą jazdą. Przykładowo może to być przerobienie dźwigni zmiany biegów, pedałów hamulca i gazu czy zwiększenie powierzchni bagażnika umożliwiające przewożenie wózka inwalidzkiego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA