fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Roczne rozliczenie PIT: Ulga na jedno dziecko z limitem dochodów

www.sxc.hu
Rozwiedziony rodzic jedynaka nie skorzysta z odliczenia, jeśli jego zarobki przekroczyły w ciągu roku 56 tys. zł.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wypowiedział się na temat warunków odliczenia ulgi na jedno dziecko.

Z pytaniem zwrócił się ojciec dziesięcioletniego dziecka, który jest rozwiedziony od 2014 r. Wykonuje władzę rodzicielską, a także nieustannie bierze udział w utrzymaniu i wychowywaniu syna. Mężczyzna zapytał, czy może odliczyć całą ulgę rodzinną, skoro jego była żona nie ma żadnych dochodów. Z kolei jego dochody przekroczyły w ciągu roku 56 tys. zł.

Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał, że jednym z warunków odliczenia ulgi jest wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jednocześnie podatnicy wychowujący tylko jedno dziecko muszą spełnić kryterium dochodowe. Osoby pozostające przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim nie mogą zarobić łącznie więcej niż 112 tys. zł. Z kolei osoby niepozostające w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie mogą mieć dochodów ponad 56 tys. zł. Żadne z rozwiedzionych rodziców nie może przekroczyć tej kwoty.

Dyrektor Izby uznał na tej podstawie, że mężczyzna nie skorzysta z odliczenia, bo wykonywał władzę rodzicielską nad jednym małoletnim dzieckiem, a jednocześnie, nie pozostając w związku małżeńskim, przekroczył limit 56 tys. zł.

numer interpretacji: IPTPB2/4511-568 /15-4/AC

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA