fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Co zrobić, by PIT rozliczył pracodawca

123RF
Pracownik, który chce uniknąć samodzielnego rozliczania swoich rocznych dochodów, może skorzystać z pomocy pracodawcy. Przed 10 stycznia powinien mu złożyć oświadczenie PIT-12.

Z tego rozwiązania nie może skorzystać osoba, która  w 2016 r.  zmieniała pracę lub łączyła zatrudnienie w kilku różnych miejscach. Taki podatnik musi rozliczyć się sam.

W składanym oświadczeniu PIT-12 pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego płatnika i nie będzie korzystał z ulg podatkowych (np. na dzieci czy internetowej) oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. przykład wspólnego opodatkowania małżonków). Dodatkowo deklaruje kwotę faktycznie poniesionych kosztów uzyskania przychodów - jeśli jest wyższa od ryczałtowej - udokumentowanych imiennymi biletami miesięcznymi.

Złożenie oświadczenia PIT-12 po terminie powoduje, że pracodawca może, ale nie musi rozliczyć PIT za pracownika.

Po otrzymaniu oświadczenia płatnik oblicza roczny podatek za pracownika na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Oprócz osób zatrudnionych na etacie prawo do złożenia oświadczenia PIT-12 mają prawo:

- tymczasowo aresztowani lub skazani,

- osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika,

- osoby otrzymujące świadczenie integracyjne i motywacyjną premię integracyjną ,

- osoby otrzymujące stypendium,

- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innych spół dzielni zajmujących się produkcją rolną.

Czy podatnik może się rozmyślić i po złożeniu oświadczenia PIT-12 oraz sporządzeniu przez płatnika PIT-40 rozliczyć się samodzielnie? Na przykład w sytuacji, gdy postanowi jednak  skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Tak - PIT-12 nie zamyka drogi do samodzielnego rozliczenia. Podatnik, bez dodatkowego informowania pracodawcy czy fiskusa,  może do końca kwietnia, według ogólnie obowiązujących zasad, złożyć zeznania PIT-36 lub PIT-37 i skorzystać ulg i odliczeń.

I jeszcze jedna informacja: rozliczenie roczne PIT z pomocą płatnika nie oznacza, że podatnik w żadnym wypadku nie musi już składać  zeznań podatkowych. Jeżeli osiągnął przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas musi sam złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA