fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy kara za realizację umowy po terminie to koszt uzyskania przychodów dla przedsiębiorcy?

Adobe Stock
Przedsiębiorca przekraczający czas wykonania zlecenia musi liczyć się z faktem, że kwoty wydanej zapłatę kary z tego tytułu nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów.

- Za przekroczeniem o 42 dni terminu dostawy towarów (meble biurowe) do klienta, przedsiębiorca zostały obciążona karą umowną z przysługującego jej wynagrodzenia w wysokości 7852 zł. Otrzymał on pismo odnośnie do naliczonej kary oraz notę księgową na tę sumę. Umowa dotyczyła dostawy mebli biurowych wraz z montażem. Klient zakwestionował jedynie termin, dostarczony towar nie zawierał żadnych wad. Czy naliczona kara będzie dla przedsiębiorcy kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Co oznacza, że aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:

- wydatek został poniesiony przez podatnika,

- poniesiony został w celu uzyskania, zach...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA