Wykończenie lokalu w kosztach podatkowych firmy poprzez odpisy

Nakłady na prace wykończeniowe nabytej nieruchomości poniesione przed przekazaniem obiektu do użytkowania należy uwzględnić w jego wartości początkowej będącej podstawą amortyzacji.

Publikacja: 30.04.2018 02:00

Wykończenie lokalu w kosztach podatkowych firmy poprzez odpisy

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Większość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnicy pozyskują w drodze odpłatnego nabycia. Głównie są to umowy kupna.

Co do zasady, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia (art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT i art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

Zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT i art. 22g ust. 3 ustawy o PIT, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy:

• powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz

• pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Otwarty katalog

Wymienienie w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT i art. 22g ust. 3 ustawy o PIT określonych rodzajów wydatków (ich tytułów) składających się na wartość początkową środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej nie ma charakteru wyczerpującego. Z tego względu mieszczą się tu również inne koszty, jeżeli związane są z zakupem środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej i zostały naliczone do dnia przekazania środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) do używania. Pojęcia "koszty związane z zakupem" nie można odnosić jedynie do wydatków bezpośrednio związanych z czynnością cywilnoprawną, w wyniku której podatnik uzyskał własność rzeczy lub prawa zaliczonej następnie do środków trwałych lub wartości niematerialnej i prawnej. Przez "koszty związane z zakupem" należy rozumieć koszty związane z operacją zapoczątkowaną uzyskaniem tytułu własności rzeczy i zakończoną oddaniem tej rzeczy (prawa) do użytkowania. Oznacza to, że katalog kosztów uwzględnianych w wartości początkowej środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) ma charakter otwarty.

Przystosowanie do używania

Nakłady na prace wykończeniowe nabytego lokalu (budynku) użytkowego lub mieszkalnego poniesione przed przekazaniem go do użytkowania są składnikami wartości początkowej i zwiększają wartość początkową lokalu (budynku) (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 czerwca 2017 r., 1061-IPTPB3.4511.127.2017.2.IS; interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 maja 2016 r., ITPB1/4511-243/16-4/JŁ).

Przykład

Przedsiębiorca nabył lokal użytkowy na potrzeby działalności gospodarczej. Po odebraniu lokalu trzeba go doprowadzić do stanu użytkowania i możliwości prowadzenia działalności, a co za tym idzie ponieść koszty związane z wykończeniem powierzchni lokalu przeznaczonej pod działalność (w szczególności trzeba wykonać usługi budowlane oraz nabyć materiały budowlane, np. glazurę, terakotę, panele podłogowe, itd.). Poniesione nakłady przedsiębiorca powinien uwzględnić w wartości początkowej nabytego lokalu łącznie z ceną jego nabycia.

Wartość początkową powiększają tylko te nakłady, które stają się częścią składową nieruchomości (lokalu). Nakłady na wyposażenie lokalu (np. meble, sprzęt AGD-RTV) nie zwiększają jego wartości początkowej. Mogą one stanowić odrębne środki trwałe.

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna

art. 16g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 2343 ze zm.)

art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 200 ze zm.)

Większość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnicy pozyskują w drodze odpłatnego nabycia. Głównie są to umowy kupna.

Co do zasady, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia (art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT i art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów