Podatek dochodowy

Przedsiębiorca zaliczy w koszty wynajem kwatery w innym mieście - interpretacja podatkowa

AdobeStock
Przedsiębiorca, który dojeżdża do klienta, może wynająć kwaterę w innym mieście i zaliczyć czynsz do podatkowych kosztów.

W sytuacji gdy nie da się codziennie dojeżdżać 300 kilometrów do siedziby kontrahenta, aby dobrze wykonać usługę, trzeba mieć nocleg na miejscu. Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią informatyk, który w październiku założył jednoosobową działalność gospodarczą. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów i płaci podatek liniowy. Siedzibę firmy zarejestrował w swoim mieszkaniu.

Po założeniu firmy podpisał umowę z pewną spółką. Zobowiązał się w niej, że będzie wykonywał usługi na rzecz jej klienta z innej miejscowości. Ma wspierać realizację projektów informatycznych oraz zajmować się rozwojem i utrzymywaniem systemów komputerowych tej spółki. Umowę podpisano na rok. Wynagrodzenie ustalane będzie według stawki godzinowej, uwzględnia również przeniesienie praw autorskich. Z umowy wynika, że miejscem świadczenia usług jest siedziba klienta docelowego. Projekt będzie bowiem wykonywany przez cały zespół programistów, co wymaga ścisłej koordynacji pracy komputerowców. Zmusza to informatyka do częstych i długich wyjazdów. Z miejsca zamieszkania do siedziby klienta ma on do pokonania 300 kilometrów, codzienne dojazdy byłyby więc bardzo czasochłonne, a korzystanie z hotelu za drogie. Dlatego na czas trwania umowy planuje on wynająć mieszkanie w mieście, w którym klient ma siedzibę.

Czy może zaliczyć wydatki związane z tym lokalem, czyli czynsz wynikający z umowy najmu oraz wszelkie opłaty z tytułu użytkowania, do kosztów uzyskania przychodów? Twierdzi, że tak, ponieważ są niezbędne do wykonania zlecenia w siedzibie klienta. Zostaną zatem poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Są też racjonalne i gospodarczo uzasadnione, gdyż wynajem mieszkania jest tańszy niż korzystanie z hoteli.

Fiskus zgodził się na rozliczenie wydatków w kosztach. Podkreślił jednak, że same faktury od właściciela mieszkania mogą nie wystarczyć. Konieczne jest posiadanie dowodów świadczących o wykonywaniu usług wymagających pobytu w miejscowości, w której informatyk je wynajął. Obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą obciąża bowiem przedsiębiorcę. ©?

—Przemysław Wojtasik

numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 359.2017.1.AK

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL