Tomasz Grzywaczewski: 218 dni Wolnego Państwa Świętno

Historia Świętna wykorzystywana była po dojściu Hitlera do władzy jako wzór obrony niemieckiej macierzy przed zakusami obcych sił, w tym wypadku polskich. Przykład bohaterstwa w chwili historycznej próby.

Publikacja: 27.11.2020 18:00

Państwo w Świętnie narodziło się w dwupiętrowym budynku ze spadzistym dachem i parterową przybudówką

Państwo w Świętnie narodziło się w dwupiętrowym budynku ze spadzistym dachem i parterową przybudówką – tak wyglądały w 1919 roku

Foto: Archiwum

Dwieście osiemnaście – tyle dokładnie dni istniały kilkanaście kilometrów od siebie dwa trójstyki na rubieżach Wielkopolski. W zatoczce bezimiennego jeziorka przy miejscowości Wilcze i na mostku przerzuconym przez wąską strugę Obrzańskiego Kanału Południowego spotkały się w 1919 roku granice Niemiec, Polski i Wolnego Państwa Świętno (Republiki Świętnieńskiej) zwanego po niemiecku Freistaat Schwenten. Narodziło się ono w dwupiętrowym budynku ze spadzistym dachem i parterową przybudówką. W wyższej części, pomalowanej na mdławy pistacjowy kolor, mieści się obecnie butik z odzieżą, za nowymi oknami wystawowymi prężą się tu manekiny w damskich bluzkach. W niższej zlokalizowano Delikatesy Centrum, a ścianę przykrywa billboard zachęcający, aby wziąć to „na kratę", czyli nabyć w ten sposób „produkty na grilla w niskiej cenie".

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Jan Maciejewski: Granica milczenia
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Upadek kraju cedrów