Irena Lasota: Pomagać Białorusi, a nie uczyć

Rzeczywiście, zachwyt człowieka ogarnia, gdy patrzy na to, co dzieje się na Białorusi. Jednocześnie może ogarnąć człowieka gniew, gdy widzi tyle analiz, komentarzy i rad opierających się na niewiedzy, uogólnianiu, abstrahowaniu, dedukcji i innych podobnych zgubnych schematach rozumowania.

Publikacja: 21.08.2020 18:00

Irena Lasota: Pomagać Białorusi, a nie uczyć

Foto: AFP

Po pierwsze: Nie jest prawdą, że naród, lud czy społeczeństwo Białorusi obudziło się dopiero teraz. I nie jest prawdą, że dopiero teraz powstaje ruch opozycyjny. Opozycyjny Białoruski Front Ludowy (BNF) uformował się w 1988 r. i trzy lata później, w kwietniu 1991 r., tłumy, wówczas w większości robotników, przyjęły postulaty BNF o usunięciu władzy partii komunistycznej z konstytucji, jaczejek partyjnych z zakładów pracy, opowiedziały się za suwerennością i przywróceniem biało-czerwono-białej flagi. Powstało wówczas wiele niezależnych i opozycyjnych partii, tworzyły się sojusze i ludzie poznawali się nawzajem.

Pozostało 84% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów