fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Plus Minus

Jubileuszowe wystawy

Budynek dawnego katolickiego gimnazjum św. Macieja jest siedzibą Zakładu Narodowego im. Ossolińskich od 1947 roku.
Fotolia
200. rocznicę założenia Ossolineum uświetnią ekspozycje we Wrocławiu i Lwowie, a także plenerowe plansze, które przez rok będą jeździć po całym świecie

Nie ma jednej zbiorczej wystawy, która by wyczerpująco opowiedziała o historii Zakładu Naukowego im. Ossolińskich, bo też i nie ma tak wielkiej powierzchni muzealnej, na której można by opowiedzieć o instytucji, w której losach odbija się historia Polski. Zamiast tego Ossolineum we współpracy z instytucjami ukraińskimi we Lwowie zaplanowało kilka wystaw rozłożonych w czasie i przestrzeni.

Największą z nich będzie wystawa jubileuszowa we Wrocławiu zatytułowana „200 lat Ossolineum 1817–2017". Otworzy się 5 czerwca i potrwa do końca listopada. – Opowiada historię Ossolineum od narodzin idei założenia biblioteki publicznej dla społeczności polskiej we Lwowie aż po współczesność – opowiada dr Łukasz Koniarek, jeden z kuratorów. – Spora część wrocławian nie uświadamia sobie, że to instytucja przeniesiona ze Lwowa. Jej dzieje przypominają losy repatriantów, którzy przyjechali na Dolny Śląsk w poszukiwaniu nowej ojczyzny – mówi kurator.

Na potrzeby ekspozycji zagospodarowany zostanie gmach Zakładu Naukowego przy ul. Szewskiej 37. Na pierwszym poziomie w Auli pokazana zostanie lwowska historia Ossolineum. Schody stanowią symboliczne przejście przez okres wojny, zakończony przeniesieniem Ossolineum do Wrocławia i przewiezieniem części zbiorów, a trzy pomieszczenia w Sali pod Kopułą pokazują Ossolineum po wojnie. – Podzieliliśmy ten okres na czas pionierski z latami stalinowskimi włącznie – mówi dr Koniarek. – W drugiej sali prezentujemy okres przynależności Ossolineum do PAN, czas, który nazywamy złotym okresem, bo wtedy Ossolineum zdobyło rozpoznawalną markę wydawniczą – mówi kurator. Ostatnia, trzecia sala opisuje współczesne wydarzenia.

Równolegle będzie prezentowana wystawa plenerowa w ogrodzie barokowym, prezentująca zbiory z działu dokumentów życia społecznego m.in. afisze, fotografie oraz plakaty. Druga plenerowa wystawa będzie jeździć po różnych miastach polskich i zagranicznych. Ma się składać na nią 16 plansz opowiadających o historii i znaczeniu Ossolineum.

Drugim ośrodkiem wystawowym będzie Lwów, gdzie pokazane zostaną dwie ekspozycje. Pierwsza w Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. W. Stefanyka, prezentująca historię i zbiory Ossolineum z okresu lwowskiego, czyli od założenia do końca drugiej wojny światowej. Potrwa od czerwca do października 2017 r. Druga będzie miała miejsce w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego. Zostaną tam pokazane zbiory sztuki, głównie malarstwa, z Muzeum Książąt Lubomirskich. Wystawa będzie czynna od września, a w styczniu przyjedzie na pół roku do Wrocławia.

Od 1989 r. stosunki z instytucjami lwowskimi bardzo się zmieniły. Widać to po ich zaangażowaniu w obchody 200-lecia Ossolineum, a także po eksponatach, które przyjadą na wystawę jubileuszową do Wrocławia. – Coś, co było wcześniej absolutnie niemożliwe, dzisiaj jest całkowicie osiągalne – tłumaczy dr Łukasz Koniarek. – Wypożyczyliśmy obiekty, m.in. z Muzeum Historii Religii oraz Muzeum Historycznego we Lwowie. Te obiekty znajdowały się na stanie inwentarzowym Muzeum Książąt Lubomirskich, ale po 1945 r. rozproszono je po różnych instytucjach lwowskich. W związku z tym niektóre z nich będzie można zobaczyć właściwie pierwszy raz od 1940 r.

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA