Reklama
Rozwiń

Czy bezpieczeństwo i etatyzm muszą iść w parze

Świat, a wraz z nim Polska, maszeruje w stronę etatyzmu. Zanim postawimy kolejne kroki na tej drodze, należy zastanowić się nad możliwymi niebezpieczeństwami.

Publikacja: 30.04.2021 18:00

Czy bezpieczeństwo i etatyzm muszą iść w parze

Foto: Rzeczpospolita

"Państwo kontratakuje" – tak mocny tytuł zdecydował się nadać Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju swojemu raportowi opublikowanemu w listopadzie 2020 r. Rola przedsiębiorstw i banków państwowych zdaniem autorów staje się coraz silniejsza. Pandemia Covid-19 spowodowała większy nacisk na uspołecznianie ryzyka, a obywatele, na których to ryzyko jest często przenoszone, coraz silniej domagają się, by państwo zapewniło sprawiedliwość.

Czy koronawirus położył kres liberalizmowi i nadeszły czasy nowego etatyzmu? Mamy do czynienia raczej z przyśpieszeniem już obecnych trendów. Zwiększenie udziału państwa w gospodarce to proces, który trwa od dawna. Jak wskazuje cytowany raport EBOR, o ile w połowie XIX wieku wydatki rządów państw rozwiniętych stanowiły średnio 8 proc. produktu krajowego brutto, o tyle w roku 2021 jest to już 40 proc. Odpowiedzialny jest za to przede wszystkim wzrost wydatków na edukację i ochronę zdrowia. Kryje się jednak za tym głębsza przemiana społeczno-gospodarcza.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem
Plus Minus
„Sama w Tokio”: Znaleźć samą siebie