fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cyberbroń masowego rażenia

materiały prasowe
Zaczęło się wiosną 2015 r. od rzekomo planowanych ćwiczeń wojskowych w Teksasie, które miały wyeliminować przeciwników prezydenta Baracka Obamy. Potem była Pizzagate, teoria spiskowa powstała w trakcie wyborów prezydenckich w USA w 2016 r. Zwolennicy tej spekulacji uważali, że przestępcza grupa pedofilska działała poprzez sieć pizzerii, w szczególności waszyngtońskiego lokalu Comet Ping Pong. Z czasem podobnych spraw, fake newsów, było więcej.

W 2019 r. FBI uznało tego typu teorie spiskowe za nowe krajowe zagrożenie terrorystyczne. Kolejne przypadki omawiane w filmie dokumentalnym Andrew Rossiego „Postprawda: dezinformacja i koszt fake newsów" to m.in. kwestia ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 r. czy przesłuchanie przed Senatem w 2018 r. założyciela serwisu Facebook Marka Zuckerberga, który bronił przyjętej przez jego firmę polityki prywatności wykorzystującej dane użytkowników platformy. Tych kilka przykładów dezinformacji zmieniło amerykańską kulturę polityczną, wpływając na dzieje całego świata.
Dokument „Postprawda" rzetelnie ukazuje zjawisko teorii spiskowych kształtujących opinię publiczną w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem ekspertów nie da się wyeliminować sfabrykowanych wiadomości, zwłaszcza w dobie internetu, gdy przepływ informacji w mediach społecznościowych jest szybszy niż kiedykolwiek.

Komentarze ekspertów i dziennikarzy osadzają zjawisko w szerszym kontekś...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA