Cyberbroń masowego rażenia

Zaczęło się wiosną 2015 r. od rzekomo planowanych ćwiczeń wojskowych w Teksasie, które miały wyeliminować przeciwników prezydenta Baracka Obamy. Potem była Pizzagate, teoria spiskowa powstała w trakcie wyborów prezydenckich w USA w 2016 r. Zwolennicy tej spekulacji uważali, że przestępcza grupa pedofilska działała poprzez sieć pizzerii, w szczególności waszyngtońskiego lokalu Comet Ping Pong. Z czasem podobnych spraw, fake newsów, było więcej.

Publikacja: 03.04.2020 18:00

Cyberbroń masowego rażenia

Foto: materiały prasowe

W 2019 r. FBI uznało tego typu teorie spiskowe za nowe krajowe zagrożenie terrorystyczne. Kolejne przypadki omawiane w filmie dokumentalnym Andrew Rossiego „Postprawda: dezinformacja i koszt fake newsów" to m.in. kwestia ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 r. czy przesłuchanie przed Senatem w 2018 r. założyciela serwisu Facebook Marka Zuckerberga, który bronił przyjętej przez jego firmę polityki prywatności wykorzystującej dane użytkowników platformy. Tych kilka przykładów dezinformacji zmieniło amerykańską kulturę polityczną, wpływając na dzieje całego świata.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama