Marcin Radomski

Jak się kręci filmy o himalaistach

Doczekaliśmy się wreszcie pierwszego polskiego filmu fabularnego z akcją w górach wysokich. „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida jest pionierskim dokonaniem, bo nawet Amerykanie nie kręcili zdjęć do filmu „K2” w Karakorum na takich wysokościach, co Polacy. Jak wygląda praca z kamerą na wysokościach?

„Stranger Things”: Wysokiej klasy potwory

Kipiąca od popkulturowych odniesień produkcja Netfliksa nie zawodzi również w czwartym sezonie.

"Będzie bolało": Szpital dla superbohatera

Pośród licznych seriali medycznych „Będzie bolało” uderza skrajnymi emocjami. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nakręcono go na podstawie wspomnień wypalonego zawodowo lekarza z londyńskiej placówki.

Kobieta na wodzie

Główna bohaterka „Odwilży", nowego serialu platformy HBO Max, to starsza aspirant Katarzyna Zawieja (w tej roli Katarzyna Wajda). Prowadzi śledztwo dotyczące zaginionego noworodka i jego brutalnie zamordowanej matki, córki prokuratora okręgowego. Zawieja pracuje w duecie z Krzysztofem Trepą (Bartłomiej Kotschedoff). Ważną rolę w całej historii odgrywa też prokurator Michał Strzelecki (Bogusław Linda).

Świnoujście po sezonie takie mroczne

Psycholog więzienny Rafał Wejman próbuje sobie ułożyć życie w roli samotnego ojca wychowującego dwie dorastające córki. Jego żona wyjechała bowiem do pracy jako pielęgniarka w Niemczech. W pierwszym odcinku w niewyjaśnionych okolicznościach znika Gabrysia Wejman, a chłopak, z którym dziewczyna się spotyka, nie żyje. I choć na początku historia wydaje się dość sztampowa, co więcej, rozkręca się dopiero w okolicach czwartego odcinka, ale już końcówka serialu może widzów zszokować. Realizacja jest znakomita, scenariusz dobry, a ewentualne braki wynagradzają świetni aktorzy. Dostaliśmy kolejny solidny, polski serial kryminalny.

Śledztwo bez cienia fałszu

Mare (Kate Winslet) mieszka w Easttown położonym nieopodal Filadelfii. To na pozór zwykłe miasteczko skrywa jednak swoje tajemnice. Lokalna zgorzkniała pani detektyw ma wiele stereotypowych chandlerowskich cech: niezbyt sympatyczna, chodząca własnymi ścieżkami i dostrzegająca to, czego inni nie widzą. Śmierć Erin, nastolatki wychowującej samotnie dziecko, pozbawionej pomocy jego ojca, wstrząsnęła miasteczkiem. Z kolei rok wcześniej zniknęła młoda Katie. Czy obydwie sprawy są ze sobą powiązane?

Budowanie relacji z głowonogiem

Narratorem nagrodzonego Oscarem dokumentu Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda jest wychowany na Przylądku Dobrej Nadziei w RPA Craig Foster. W dzieciństwie uwielbiał poznawać podwodny świat, później jednak ze względu na pracę porzucił hobby. Po latach, przytłoczony obowiązkami i depresją, postanowił wrócić do fascynującej pasji tropiciela „trójwymiarowego lasu", bo tak Foster nazywa ocean. Przynosi mu to ukojenie.

Historia bezsilności

Dokument „Kolektyw" (nominowany do dwóch Oscarów: najlepszy film międzynarodowy i najlepszy film dokumentalny) relacjonuje śledztwo dziennikarzy „Gazeta Sporturilor" obnażające nieprawidłowości i korupcję w rumuńskiej służbie zdrowia.

Czy piosenka może zmienić świat

Na film opowiedziany przez Reginę King (reżyserka i aktorka, zdobywczyni Oscara w 2019 r.), a oparty na sztuce scenicznej Kempa Powersa, składają się inscenizowane wydarzenia z 1964 r. 25 lutego rzeczonego roku bokser Cassius Clay, później znany jako Muhammad Ali (Eli Goree), zdobywa mistrzostwo wagi ciężkiej. Aby uczcić sukces, w motelu na przedmieściach Miami spotyka się z przyjaciółmi: działaczem politycznym Malcolmem X (Kingsley Ben-Adir), wokalistą soulowym Samem Cookiem (Leslie Odom Jr.) i futbolistą Jimem Brownem (Aldis Hodge). Jednak zamiast celebrować sukces, debatują nad prawami obywatelskimi Afroamerykanów.

Francuska robota

W wersji książkowej Arsene Lupin pojawił się ponad 100 lat temu u francuskiego pisarza Maurice'a Leblanca. Popularne powieści wkrótce doczekały się ekranizacji filmowych. Wystarczy przypomnieć serial „Arsene Lupin" z lat 70. ubiegłego wieku, gdzie w tytułowego bohatera wcielał się Georges Descrieres, a w kontynuacji grał go François Dunoyer. W 2004 r. na dużym ekranie zagrał go francuski gwiazdor Romain Duris. Natomiast japoński artysta mangi Kazuhiko Kato, występujący pod pseudonimem Monkey Punch, stworzył postać Lupina III, wnuka legendarnego złodzieja. Dlatego w dobie serialowej ofensywy kwestią czasu było, kiedy po opowieść o dżentelmenie włamywaczu sięgną współcześni scenarzyści.