Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.04.2021 16:23 Publikacja: 02.04.2021 18:00
Celem ataku z zaskoczenia byłoby całkowite i natychmiastowe zniszczenie arsenału rywala, aby uniemożliwić mu atak odwetowy. Scenariusz ten budził największe obawy w czasach zimnej wojny. Kadr z filmu „Nazajutrz” (The Day After) z 1983 roku
Foto: materiały prasowe
Bomba atomowa zrzucona 6 sierpnia 1945 roku na Hiroszimę natychmiast zabiła 100 000 osób, a tysiące innych zmarło później na skutek doznanych obrażeń, oparzeń i napromieniowania. Wojna, w której Indie i Pakistan albo USA i Rosja bądź Chiny użyłyby przeciwko sobie większości swojego arsenału jądrowego, natychmiast zabiłaby setki milionów ludzi. Opóźnione konsekwencje ogólnoświatowe byłyby jeszcze większe. Atmosferyczne skutki zdetonowania setek ładunków jądrowych wyłącznie na terenie Indii i Pakistanu byłyby odczuwalne na całym świecie, ponieważ dym, sadza i pył z kuli ognia na kilka tygodni zasłoniłyby większość światła słonecznego, stwarzając na całym świecie warunki zimowe, ze spadkiem temperatur, przerwaniem procesu fotosyntezy w roślinach, zniszczeniem znacznej części życia roślinnego i zwierzęcego, globalną klęską nieurodzaju i masowym głodem. Najgorszy scenariusz nazwano „nuklearną zimą": większość ludzi, by wyginęła, nie tylko z głodu, ale również z zimna, na skutek chorób i napromieniowania.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Dzieje Programu Manhattan są jedną z kluczowych opowieści XX w. Dobrze, że Jonathan Fetter-Vorm nic z niej nie z...
Czytam różne książki o Ukrainie, ale to „Null” Twardocha jest dla mnie szczególnie ważny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas