Od ojca Doyle’a do ks. Isakowicza-Zaleskiego. Ostracyzm za walkę z pedofilią

Walkę z tolerowaniem zła przestępstw seksualnych w Kościele rozpoczynali i prowadzili kapłani, zakonnicy, zaangażowani świeccy. Często płacili za to ogromną cenę ostracyzmu czy wykluczenia z instytucji kościelnych.

Aktualizacja: 06.03.2021 22:37 Publikacja: 05.03.2021 10:00

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w archidiecezji jest raczej izolowany, wielu kapłanów nie chce z nim r

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w archidiecezji jest raczej izolowany, wielu kapłanów nie chce z nim rozmawiać, uważają, że „kala własne gniazdo”

Foto: EAST NEWS

Kariera o. Thomasa Doyle'a, amerykańskiego dominikanina, doktora prawa kanonicznego i pracownika nuncjatury apostolskiej, była w rozkwicie, gdy w 1984 r. na jego biurko trafiła informacja o wydarzeniach w mieście Lafayette w stanie Luizjana. Miejscowy biskup zdecydował się tam wypłacić wielomilionowe odszkodowania ofiarom ks. Gilberta Gauthego. Jedna z rodzin – Glenn i Faye Gastalowie, rodzice chłopca wielokrotnie zgwałconego przez kapłana – podjęła jednak decyzję o wycofaniu się z ugody, skierowaniu sprawy do sądu i ujawnieniu straszliwych rzeczy, które duchowny robił z ich dzieckiem (a także z dziesiątkami innych chłopców). Nuncjatura miała wyciszyć skandal, przekonać rodzinę do wycofania się ze sprawy i uratowania „dobrego imienia Kościoła".

Pozostało 96% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Czemu polscy trenerzy nie pracują na Zachodzie? "Marka w Europie nie istnieje"
Plus Minus
Wojna, która nie ma wybuchnąć
Plus Minus
Ludzie listy piszą (do władzy)
Plus Minus
"Last Call Mixtape": W pułapce algorytmu
Plus Minus
„Lękowi. Osobiste historie zaburzeń”: Mięśnie wiecznie napięte