Telefonia 5G, czyli wojna o europejską cyberprzestrzeń

Sposób, w jaki w Polsce i całej UE wdrożymy nową generację telefonii komórkowej, w dużym stopniu zdecyduje o naszej suwerenności.

Publikacja: 01.02.2019 17:00

Telefonia 5G, czyli wojna o europejską cyberprzestrzeń

Foto: AdobeStock

Nadchodzą szalone lata 20. XXI wieku. To będzie czas sztucznej inteligencji i robotyzacji życia codziennego. Sektor high-tech intensywnie dąży do stworzenia tzw. internetu rzeczy – ogromnego ekosystemu inteligentnych urządzeń, które będą działać bez udziału ludzi. Wedle tych planów inteligentne systemy informatyczne będą samodzielnie zarządzały budynkami, fabrykami, a nawet sterowały funkcjonowaniem miast. Drony zastąpią kurierów, a autonomiczne samochody taksówkarzy.

„Inteligencję" posiądą przedmioty codziennego użytku, które jak zwierzęta będą zdolne do komunikowania się z otoczeniem i wzajemnej współpracy. Inteligentny budzik da sygnał do rozpoczęcia poranka, inteligentny zegarek troskliwie będzie monitorował pracę serca w czasie porannej gimnastyki i zleci jej analizę automatom diagnostycznym, które zastąpią lekarzy pierwszego kontaktu. Brzmi futurystycznie? Smartfon w ledwie dziesięć lat przekształcił się z ekskluzywnego gadżetu w urządzenie, bez którego nie jest w stanie wyjść z domu ponad 2 miliardy ludzi.

Pozostało 87% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Zanim nadeszło Zmartwychwstanie
Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie