Czy mamy do czynienia z politycznym starciem miasta i wsi? Jakie inne dane niż wyborcze potwierdzają, że w świecie zachodnim miasto i wieś rzeczywiście zaczęły się jakoś mocno różnić? I na czym te głębsze różnice miałyby polegać?

Łukasz Kobeszko w najnowszym magazynie „Plus Minus” pisze o „wojnie światów”. Zauważa, że przecież „globalna, ujednolicona technologia, zmiany demograficzne i wirtualne relacje społeczne przyzwyczaiły nas, że zacierają się różnice w stylu życia pomiędzy dużymi miastami i prowincją”. Dlaczego więc „polityka pozostała bodaj ostatnim bastionem wyrazistego podziału na świat wielkich metropolii oraz małych miasteczek i wsi”?

W artykule „Dumni, że ze wsi” Michał Płociński przygląda się najnowszym statystykom i badaniom społecznym dotyczącym polskiej wsi. Jak zmieniła się sytuacja demograficzna, dochodowa, a nawet postrzeganie rolników po wejściu Polski do Unii Europejskiej? A także: co może zmienić pandemia, która jak na dłoni pokazała nam wszystkim plusy mniejszego zaludnienia, rozproszonego osadnictwa i lepszego klimatu?

O tym wszystkim rozmawiają redaktorzy magazynu „Plus Minus”, sobotnio-niedzielnego wydania „Rzeczpospolitej”.