fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Rozliczamy PiS z obietnic

Archiwum MON
Program wyborczy PiS z 2014 r. dotyczący wojska tylko w niewielkim stopniu został zrealizowany.

Armia w ciągu 4 lat rządów PiS nie dostała ani jednego nowego śmigłowca. To istotne, bo wokół ich zakupu toczył się przedwyborczy spór pomiędzy PiS i PO-PSL.

Kolejna obietnica przedwyborcza została złamana już przy formowaniu rządu Beaty Szydło. Na czele MON miał stanąć Jarosław Gowin, ale na dwa lata fotel przy Klonowej zajął Antoni Macierewicz.

Czytaj także: Piekielnie drogie myśliwce F-35 dla Polski

Od ponad 20 miesięcy szefem resortu jest Mariusz Błaszczak. Wprawdzie stara się „przykryć" fatalne wrażenie, które zostawił po sobie duet Macierewicz – Misiewicz, ale i tak nie może się pochwalić żadną przełomową decyzją, i to pomimo tego, że co i rusz sam je ogłasza – ostatnio przy okazji remontu starych czołgów T-72.

Program wyborczy PiS z 2014 roku rysowany był w innym otoczeniu i być może dlatego szybko się zdezaktualizował. Czytaliśmy w nim obietnicę zwiększenia „liczebność polskiej armii", partia ta też alarmowała, że „Marynarka Wojenna, siły powietrzne, obrona przeciwrakietowa oraz system łączności i dowodzenia czy logistyka to działy, w których najbardziej brakuje środków".

„Za rządów Donalda Tuska doszło do serii katastrof lotniczych z udziałem samolotów wojskowych, w tym do katastrofy smoleńskiej" – przypominali. I wskazywali na zaniechania rządu Tuska w sprawie zakupu samolotów dla ViP – ów.

Ludzie Jarosława Kaczyńskiego zapowiadali działania „w ramach NATO, zmierzające do powstania na terytorium Polski krytycznej infrastruktury obronnej Sojuszu o znaczeniu strategicznym".

„W polityce kadrowej system awansów preferować będzie osoby o nowoczesnym przygotowaniu i doświadczeniu wojskowym". „Będziemy również dbać o atrakcyjność wynagrodzeń w wojsku" – obiecywali politycy PiS.

„W obliczu niewątpliwego kryzysu w Siłach Zbrojnych RP, Prawo i Sprawiedliwość uważa za konieczne stworzenie nowoczesnego, zintegrowanego, ponadresortowego systemu zarządzania bezpieczeństwem narodowym", który zapewni „skuteczne funkcjonowanie systemu w czasie szczególnych zagrożeń". Przekonywali też, że zmieni się struktura i podporządkowanie Sztabu Generalnego WP, a także zostanie zmieniony system dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi np. zakładali likwidację Dowództwo Generalne.

Ile z tych obietnic zostało zrealizowanych przez ministrów Antoniego Macierewicza i Mariusza Błaszczaka, i jaka jest dzisiaj rzeczywista siła armii w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA