fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tarcza antykryzysowa 4.0 zmienia ustawę o kontroli niektórych inwestycji

Adobe Stock
Ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (czyli, w uproszczeniu, Tarcza 4.0) wprowadza daleko idące zmiany Ustawy o kontroli niektórych inwestycji.

Zmiany mają polegać na wprowadzeniu odrębnego systemu kontroli przejęć polskich przedsiębiorców, instytutów badawczych oraz instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz przez podmioty spoza UE/EOG. Przyjętą regulację trzeba oceniać w kontekście Rozporządzenia Parlamentu i Rady (UE) 2019/452 z 19 marca 2019 r. ustanawiającego ramy monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Unii, które ma być stosowane począwszy od 11 października 2020 r.

Rozporządzenie 2019/452

Rozporządzenie 2019/452 nie tworzy odrębnego, unijnego systemu kontroli inwestycji zagranicznych. Nie wymusza ono też utworzenia takich systemów przez kraje członkowskie. Przesądza ono jednak to, że takie systemy co do zasady mogą być tworzone na poziomie krajowym dla ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego i to pomimo wyłącznych kompetencji Unii w zakresie wspólnej polityki handlowej.

Czytaj także: Koronawirus: większa kontrola niektórych inwestycji w tarczy 4.0. 

Celem Roz...

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA